Na Slovensku odstřelí 350 medvědů. Je jich moc, rozhodla vláda

Zahraničí
2. 4. 2025 12:49
Aktualizováno: 2. 4. 2025 13:02
Medvěd
Medvěd

Až 350 medvědů plánuje odstřelit na území celého Slovenska tamní vláda. Vyhlásila kvůli tomu i mimořádnou situaci ve většině okresů, což je nutné, aby byl lov medvědů legální. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.

Uvedené návrhy předložil kabinetu ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který před novináři označil za výrazně konzervativní dřívější závěry studie ochranářů a vědců z českých univerzit, že medvědí populace na Slovensku čítá 1012 až 1275 zvířat. Podle Taraby postačuje v zemi 800 medvědů.

"Máme pozitivní vývoj populace medvěda. Od roku 2019, kdy se uvedená studie dělala, se populace znásobila. Slovensko bude přistupovat k preventivnímu odstřelu tak, jak je tomu v Rumunsku," řekl Taraba před jednáním vlády. Dodal, že plošný odstřel nebude probíhat v národních parcích.

Fico: Nemůžeme žít v zemi, kde je člověk potrava pro medvěda

Ministr tvrdil, že situace ohledně medvědů byla v zemi dlouhodobě zanedbávaným problémem, který nelze řešit ze dne na den. V posledních letech podle něj stoupl v zemi počet střetů lidí s medvědem, a to na loňských 1900 případů.

"Nemůžeme žít v zemi, kde se lidé budou bát chodit do lesa, kde se z člověka stane potrava pro medvěda. Jsme v období, kdy by měli být v klidovém režimu. Je reálná obava, že léto může být mimořádně špatné z pohledu útoků této šelmy na lidi," řekl k rozhodnutí vlády premiér Fico.

Několik nevládních organizací ve společném prohlášení napsalo, že stát se nezabývá preventivními opatřeními. Za problém označily existenci míst, která lákají medvědy do blízkosti lidských obydlí a turistických tras. "Obáváme se, že mimořádná situace může být zneužita k politickým cílům ministra životního prostředí, který na jejím základě udělí, podle nás, nezákonnou výjimku k odstřelu stovek medvědů. Slovensko tak může v budoucnu čelit dalším postihům ze strany Evropské unie," uvedl Rastislav Mičaník z organizace Aevis. Dodal, že medvěd je chráněným živočichem evropského významu.

Slovenští ochranáři jsou dlouhodobě ve sporu s lesníky a některými politiky ohledně velikosti medvědí populace. Opozice zase tvrdila, že počet útoků medvědů na lidi neklesl, byť ministerstvo životního prostředí už loni nechalo usmrtit nejvíce těchto šelem.

Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je právě vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Trumpova popularita poklesla, Američany znejistila jeho cla světu

Zahraničí
3. 4. 2025

Trump představil reciproční cla, na zboží z EU bude clo 20 procent

Zahraničí
2. 4. 2025

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsin uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Zahraničí
2. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ