Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi oznámil premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a ministru obrany Jisraeli Kacovi, že k 6. březnu rezignuje, informují místní média.
Podle deníku The Jerusalem Post (JP) i serveru The Times of Israel (ToI) Halevi uvedl, že chce dodržet slib, že přijme zodpovědnost za selhání armády kvůli teroristickému útoku hnutí Hamás na Izrael ze 7. října 2023. Podpořil také vznik vyšetřovací komise, která by prošetřila selhání nejen uvnitř armády. Vůdce opozice Jair Lapid v souvislosti s tím vyzval k rezignaci celou Netanjahuovu vládu.
Halevi podle ToI v prohlášení uvedl, že opouští funkci kvůli tomu, že "uznává zodpovědnost za selhání armády" stran 7. října 2023. Dodal, že tak činí také v době, kdy izraelská armáda dosáhla značných úspěchů. Podle JP připomněl ofenzivu vůči libanonskému hnutí Hizballáh či Íránu a dohodu s Hamásem o příměří a propouštění rukojmích, která začala platit v neděli. V prohlášení nicméně dodal, že armáda bude nadále bojovat, aby zničila Hamás a jeho možnosti ovládat oblast. "Ne všechny cíle války byly splněny," uvedl.
Halevi už několik dní po bezprecedentním teroristickém útoku Hamásu na Izrael z října 2023 přiznal díl viny, když řekl, že izraelské armádě se nepodařilo ochránit občany před ozbrojenci Hamásu. Uvedl také, že zodpovědnost a případná selhání se budou vyšetřovat, ale tehdy zdůraznil, že "je čas na válku".
Loni v únoru Halevi oznámil vnitřní vyšetřování operačních selhání armády v období před teroristickým útokem Hamásu ze 7. října. K vyšetřování těchto událostí vyzývají dlouhodobě mnozí i izraelskou vládu, premiér Netanjahu ale vyšetřování odmítá, dokud neskončí válka s Hamásem.
Interní vyšetřování se soustředí jen na souvislosti uvnitř armády a nezahrnuje tedy všechny příčiny a oblasti, řekl v televizním projevu Halevi. To je podle něj nutné, aby se v budoucnu zamezilo podobných událostem. "Vyšetřovací komise nebo jakýkoliv jiný externí orgán to bude schopný prošetřit," cituje The Times of Israel Haleviho s tím, že jde o narážku vůči vládě.
Izraelská armáda v Pásmu Gazy "zlikvidovala" téměř 20.000 příslušníků Hamásu včetně většiny jeho vedení, uvedl Halevi v televizním prohlášení. V Libanonu armáda zabila 4000 příslušníků hnutí Hizballáh včetně nejvyššího velení a na Západním břehu zabila 794 "teroristů", bilancoval bojové výsledky izraelské armády pod svým velením v posledních 15 měsících. Připomněl také, že se v tomto období Izrael vůbec poprvé vojensky střetl s Íránem.
Náčelníkem generálního štábu je Halevi od ledna 2023, podle JP tak odchází o necelý rok dříve, než je obvyklá doba v této funkci.
Haleviho rozhodnutí ocenil lídr opozice Jair Lapid, který zároveň vyzval vládu, aby kvůli selhání v říjnu 2023 rezignovala i ona. "A teď je čas, aby i oni přijali zodpovědnost a odstoupili, premiér a celá jeho katastrofální vláda," cituje Lapida agentura AFP.
Dnes svou rezignaci oznámil i Jaron Finkelman, šéf velitelství Jih izraelské armády, do jehož působnosti spadal i dohled nad oblastí Pásma Gazy.
Dne 7. října 2023 zaútočily tisíce bojovníků ozbrojeného křídla hnutí Hamás a dalších palestinských skupin na jih Izraele. Útočníci zabili na 1200 lidí, převážně civilistů, a 251 jich unesli jako rukojmí do Pásma Gazy.
V době útoku bylo Pásmo Gazy obehnáno moderním hraničním plotem s čidly a dálkově ovládanými palnými zbraněmi. Dění a pohyb uvnitř Pásma Gazy byly dlouhodobě monitorovány. Ozbrojenci byli přesto schopni na území Izraele proniknout a zaútočit jak na obce v příhraničí a hudební festival, který se tam konal, tak na vojenskou základnu. Izraelské armádě trvalo tři dny, než všechny útočníky na území Izraele zlikvidovala.