Nejčastější pasti v daňovém přiznání: slevy na děti nebo úroky z hypotéky

Ekonomika
17. 4. 2025 11:20

Minulý rok bylo v České republice podáno přibližně 2,3 milionu daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Tato povinnost se tedy týká téměř každého čtvrtého z nás. Ve kterých oblastech děláme nejčastější chyby?

Sleva na děti

Jednou z nejčastějších chyb je nesprávné uplatnění daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Je důležité si uvědomit, že daňové zvýhodnění na vyživované dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů. Pokud má poplatník více dětí, rodiče se mohou dohodnout, kdo z nich a na které dítě slevu uplatní.

„S tím souvisí i možnost, že je možné slevu na jedno dítě rozdělit do poměrného počtu měsíců například v případě, kdy rodiče mají střídavou péči o dítě. Ten, který slevu neuplatňuje, ale musí podepsat čestné prohlášení, že slevu nečerpá. Prohlášení je pak přílohou k daňovému přiznání a dává ho ten z rodičů, který daňové zvýhodnění na dítě naopak čerpá,“ vysvětluje Daniel Václav Štěpánek z odborného portálu Daně pro lidi.cz.

Sleva na manžela či manželku

Obvyklá past se skrývá také v případě uplatnění slevy na manžela nebo na manželku v případě, že na úlevu ve výši 24 840 Kč vzniká nárok, když příjmy druhého manžela nepřesáhnou částku 68 000 Kč za rok.

Chyb se daňoví poplatníci často dopouštějí při určování, co se do této částky započítává. Je nutné započítat nejen hrubou mzdu a příjmy z podnikání, ale také peněžitou pomoc v mateřství, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti nebo starobní a invalidní důchod. Naopak se nezapočítává rodičovský příspěvek vyplácený úřadem práce.

Úroky z hypotéky

Záludným bodem bývá také uplatnění odpočtu úroků z hypotéky. Častou chybou je, že si poplatníci odpočítávají úroky z úvěru na nemovitost, ve které sami nebydlí – což je však základní podmínka pro uznání odpočtu. Stejně tak není možné odpočet uplatnit na rekreační objekty, jako jsou chaty, chalupy, pozemky nebo garáže.

„Pokud poplatník nemovitost pronajímá, nemá nárok na daňový odpočet úroků z hypotéky. Může je však uplatnit jako výdaj – ovšem pouze v případě, že využívá skutečné výdaje, nikoliv výdaje paušální (například třicetiprocentní paušál),“ doplňuje Daniel Václav Štěpánek.

Osvobozené příjmy

Další problematickou oblastí může být neoznámení osvobozených příjmů. Pokud poplatník obdrží příjem osvobozený od daně z příjmů fyzických osob, který přesáhne 5 000 000 Kč, musí tuto skutečnost oznámit správci daně do konce lhůty pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období.

Pozor na přílohy

K daňovému přiznání je nutné přiložit všechny dokumenty prokazující nárok na odpočty – například potvrzení o darech, příspěvcích na penzijní nebo životní pojištění či čestné prohlášení druhého z rodičů, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě.

Velmi častou chybou je také odeslání daňového přiznání ve špatném formátu. Elektronické podání musí být provedeno ve formátu XML, nikoliv například jako PDF odeslané datovou schránkou.

Autor: PR ČLÁNEK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ