Někteří europoslanci se koncem června hodlají v Budapešti zúčastnit pochodu hrdosti komunity LGBT+ navzdory zákazu takových akcí, který minulý měsíc zákonem prosadila vláda premiéra Viktora Orbána. Řekli to dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku, kde mnozí také kritizovali Orbána, že je stále autokratičtější a podkopává zásady právního státu. Někteří kvůli tomu vyzvali ke zmrazení evropských peněz pro Maďarsko či k pozastavení jeho hlasovacích práv v Radě EU.
"Zákaz pochodů (hrdosti) je homofobní opatření bez ohledu na to, že se mluví o ochraně dětí," řekl maďarský europoslanec Csaba Molnár. "Na Pride půjdeme i letos, přijeďte a zúčastněte se také," vyzval své kolegy. O záměru účastnit se pochodu hovořilo dnes na zasedání EP i několik dalších europoslanců, například Francouzka Fabienne Kellerová. Podle ní Orbán "rozebírá právní stát ve své zemi, potlačuje občanskou společnost a bojuje proti jednotné Evropě". Kellerová proto vyzvala k pozastavení hlasovacích práv Maďarska v Radě EU, což udělalo i několik dalších europoslanců.
"Mít tohoto člověka v EU je neštěstí hlavně pro Maďary, kteří místo důležité role, kterou hrát můžou, dostali roli ruské páté kolony, kterou jim vybral Orbán," sdělil ČTK europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09).
Část poslanců EP novou právní úpravu týkající se pochodů LGBT+, proti níž v úterý znovu demonstrovaly v Budapešti tisíce lidí, hájila s tím, že chce jen ochránit děti a mladé lidi. "Cílem maďarských zákonodárců bylo ochránit veřejnost, především mládež před, řekněme, obscénními scénami, kterými byli svědky při těch různých průvodech," uvedl Ondřej Knotek (ANO). Dodal, že práva menšin jsou jasně hájena v maďarské ústavě. "Pokud by kdokoli měl problém s tímto dodatkem zákona, tak ho může uplatnit prostřednictvím stížnosti u ústavního soudu v Maďarsku a následně i u nadnárodních institucí," řekl Knotek.
Naopak podle české europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) maďarská vláda novelou děti nechrání, ale "cynicky je zneužívá k ospravedlnění své nenávistné politiky". "Místo ochrany je vystavuje strachu a izolaci tím, že systematicky vymazává informace o stejnopohlavních vztazích a genderové identitě," uvedla Gregorová. Kriticky se vyjádřil i Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Orbánova vláda se začíná drolit, jinak si jeho kroky vedoucí k potlačování demokratických práv a hodnot ve společnosti nelze vysvětlit," řekl ČTK.
Někteří europoslanci dnes kritizovali EU, že zachází za hranice svých kompetencí. "Kolegové, co máte za problém? Začněte respektovat jiné názory," řekl slovenský europoslanec Milan Uhrík, podle něhož je zákaz pochodů LGBT+ správný. "Doufám, že slovenská vláda rovněž zákonem zakáže duhovou propagandu ve školách," dodal.
"Maďarská demokracie je naprosto v pořádku," řekl Tamás Deutsch z maďarské vládní strany Fidesz. Podle něj EP plýtvá časem na další politickou fraškou, v níž útočí na Maďarsko, zatímco EU se potýká s řadou krizí.
Novela maďarského zákona o shromažďování zakazuje pořádat shromáždění porušující právní předpisy o ochraně dětí, podle nichž se nesmí šířit mezi lidmi mladšími 18 let materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu. Novelu schválil parlament v Budapešti 18. března, když se proti ní vyslovilo jen 27 z celkových 199 členů parlamentu. Den poté novelu podepsal prezident Tamás Sulyok.
Podle nové právní úpravy hrozí účastníkům pochodů hrdosti pokuta až 200.000 forintů (asi 12.500 Kč). Úřady také mohou použít nástroje k rozeznání a identifikací zúčastněných. Organizátoři pochodu Budapest Pride, který se má 28. června, hodlají akci navzdory zákazu uspořádat. Půjde o třicátý takový pochod v maďarské metropoli.