Německo prodlouží dočasné kontroly na svých hranicích o dalších šest měsíců, respektive do letošního září. Oznámil to dnes kancléř Olaf Scholz. Dodal, že o tomto rozhodnutí informoval Evropskou komisi. Nynější hraniční kontroly platí do 15. března, naposledy je Berlín prodloužil loni v září.
"Díky hraničním kontrolám účinně potlačujeme nelegální migraci," uvedl Scholz v písemném prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. "Zastavíme pašeráky, kteří brutálně obchodují s lidmi a převádějí je přes hranice. A zastavíme zločince a extremisty," řekla ministryně vnitra Nancy Faeserová.
Podle Scholze opatření jeho vlády fungují. Úřady podle něj na hranicích v uplynulých měsících odmítly 47.000 lidí, zatkly 1900 převaděčů a počet žádostí o azyl v loňském roce klesl o třetinu proti roku 2023.
Agentura Reuters napsala, že se sociálnědemokratický kancléř Scholz dva týdny před předčasnými parlamentními volbami snaží ukázat, že jeho vláda se zabývá nelegální migrací. Ta je pro německé voliče prioritou. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označovaná za krajně pravicovou stranu, se ve většině průzkumů pohybuje na druhém místě za konzervativní unií CDU/CSU s přibližně 20procentní podporou. Volby v Německu se konají 23. února.
V rámci boje proti nezákonnému přistěhovalectví Německo loni v září rozšířilo stávající hraniční kontroly na východě a jihu země i na západ a sever, a to na půl roku. Faeserová tehdy zavedení kontrol na všech pozemních hranicích zdůvodnila právě nelegální migrací a ochranou před islamisty a přeshraniční kriminalitou.
Rozšíření se týkalo hranic s Dánskem, Nizozemskem, Belgií a Lucemburskem. Na hranicích s Francií se kontroly prováděly už loni v červenci kvůli olympijským hrám v Paříži. Na hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem se kontroly prováděly od poloviny října 2023 a na německo-rakouské pozemní hranici byly zavedeny na podzim 2015.
Kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru jsou zakázány, ale v případě ohrožení veřejného pořádku či bezpečnosti jsou možné po dobu šesti měsíců s možností prodloužení na celkovou dobu nepřesahující dva roky, připomíná agentura AFP.