Zastavení staroměstského orloje v Praze i posunutý začátek jednání vlády ve středu připomenou oběti nehod způsobených nepřiměřeně rychlou jízdou. Smrtka na orloji 148krát zazvoní na zvon, jednou za každého zemřelého při těchto haváriích v loňském roce.
Akce přichází ve chvíli, kdy je za mimořádně rychlou jízdu na české dálnici popotahován europoslanec Filip Turek. Jeho přestupek a videozáznam až absurdně rychlé jízdy po dálnici teď vyšetřuje policie.
K pořadateli Národního dne bez spěchu, který organizuje Česká asociace pojišťoven, se připojí také pořadatelé některých akcí, které začnou symbolicky o 13 minut později.
Zmíněných 13 minut je symbolem Národního dne bez spěchu. Přesně tolik minut by totiž podle organizátorů řidiči ušetřili při jízdě z Prahy do Brna, pokud pojedou v průměru o 20 kilometrů za hodinu rychleji, než dovoluje zákon.
Rychlost je za každou druhou nehodou
"Za posledních 15 let tvořil podíl nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí téměř 15 procent. Rychlost je tak druhou nejčastější příčinou nehod, hned po způsobu jízdy. Jen v roce 2024 si nepřiměřená rychlost vyžádala 148 obětí," uvedla za inciativu Lucie Dosedělová.
Na připomínku těchto zemřelých se staroměstský orloj s apoštoly zastaví v 11 hodin dopoledne právě na dobu, během níž bude vyzvánět postava smrtky. K národnímu dni beze spěchu se symbolicky připojí také česká vláda. Ministři zasednou ve 14:43, tedy 13 minut po původně ohlášeném termínu. Mezi akcemi, které dnes ze stejného důvodu začnou o 13 minut později, je třeba večerní semifinále fotbalového MOL Cupu mezi pražskou Spartou a Plzní.
Národní den beze spěchu pořádá letos asociace pojišťoven třetím rokem. Cílem projektu je snížení nehodovosti a zvýšení povědomí o tom, že spěch za volantem často končí tragicky.