Nevíte, co s penězi? Cena zlata roste a zřejmě se nezastaví. I díky Trumpovi

Ekonomika
16. 4. 2025 13:04

Obchodní či jinak celní válka, kterou se světem rozpoutal americký prezident Donald Trump, má i jisté pozitivní dopady. Kvůli nejistotě, zda si nechat majetek v akciích nebo třeba dluhopisech, teď jdou investoři po zlatě. Tím jeho cenu ještě navyšují. Ta přitom vytrvale stoupá už pár měsíců a boří nové rekordy.

Cena zlata ve středu přesáhla nový rekord 3300 dolarů (72 820 korun) za takzvanou troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři vyhledávají bezpečná aktiva, mezi něž se zlato řadí, poté, co americký prezident Donald Trump nařídil prověřit případná nová cla na dovoz kritických nerostů do Spojených států.

Cena kovu k okamžitému dodání se ve středu dopoledne zvýšila o 2,7 procenta na 3314,29 dolarů za unci. Předtím dosáhla další rekordní hodnoty 3317,90 dolarů. Cena termínového kontraktu na zlato ve Spojených státech stoupá o 2,8 procenta na 3 330,30 dolarů.

Zlato zatím vypadá jako dobrá investice

Žlutý kov letos už zdražil o více než 20 procent a dosáhl řady rekordních hodnot. Hranici 3200 dolarů za unci zlato přesáhlo teprve v pátek. Eskalace obchodní války vyvolává obavy z možné globální recese. Investoři zlato nakupují kvůli nepředvídatelnosti oznámení o clech z Washingtonu.

V úterý Trump vyzval Čínu, aby se s ním spojila a zahájila obchodní jednání poté, co Peking nařídil leteckým společnostem neodebírat další dodávky letadel od amerického Boeingu. Prezident také ve snaze poškodit Čínu nařídil prozkoumat možná nová cla na veškerý dovoz kritických nerostných surovin do USA.

Americká administrativa tento týden už oznámila vyšetřování dovozu polovodičů a léčiv poté, co zavedla cla na ocel a hliník, automobily a automobilové součástky. Rovněž uvedla, že jedná s desítkami dalších obchodních partnerů o snížení obchodních bariér výměnou za úlevu od vyšších cel.

Zlatá horečka. Nakupují investoři i banky, je to lepší než dluhopisy

Přední banky zůstávají ohledně vyhlídek zlata v nadcházejících čtvrtletích optimistické. Investoři navyšují vklady ve fondech navázaných na zlato a zlato přikupují i centrální banky. Goldman Sachs předpovídá, že cena do poloviny roku 2026 vzroste na 4000 dolarů za unci.

K růstu ceny zlata se vyjádřil analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. "Součástí úspěšného příběhu je také zaškobrtnutí amerických státních dluhopisů, které jsou považovány za nejbezpečnější aktivum na světě. V současném dění však tuto roli plní jen nejistě a dále tak zvyšují neklid na finančních trzích," napsal. "Nic neroste do nebe a nebude to ani případ zlata. Může dojít k obchodním dohodám, které ukončí války a potřeba zlata tak poklesne. Zlato v minulosti ukázalo, že může korigovat i o desítky procent, ovšem vše bude záviset na dalším vývoji situace," dodal Tyleček.

Analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba odhadl, že zlato může letos růst o stovky dolarů a příští rok překoná hranici 4000 dolarů za unci. Za deset let se podle něj může cena zlata vyšplhat na 6000 až 8000 dolarů za unci. Upozornil na to, že zlato roste posledních několik měsíců kontinuálně. Za první čtvrtletí jeho cena vyrostla o pětinu, meziročně se investice do žlutého kovu zhodnotila o 40 procent. Cenu zlata zvedá zvýšená inflace, geopolitická rizika jako válka Ruska na Ukrajině, vysoké zadlužení a deficity vlád, a také postupný úpadek dolaru, podotkl.

 

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ