Do pomoci po zemětřesení v Barmě a Thajsku se může zapojit i veřejnost, neziskové organizace vyhlašují sbírky. Dnes o zřízení účtu informovala Diakonie ČCE, v pátek otevřela sbírkové konto Adra, zatím se na něm sešlo 40.000 korun, uvedl dnes na dotaz ČTK Filip Muroň z Adry. Obě organizace, ale i další jako Člověk v tísni či Lékaři bez hranic pomáhají v Barmě již několik let. Nyní zjišťují, jaká je na místě situace a jakou pomoc bude potřeba poskytnout. S organizacemi chce jednat o pomoci Barmě také české ministerstvo zahraničí, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí (MZV) Mariana Wernerová.
Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Barmě stoupl na více než 1600, uvedla podle agentury AFP vládnoucí vojenská junta. Předchozí dnešní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Podle dosavadních vyjádření barmských představitelů, kteří se dnes obrátili na mezinárodní společenství se žádostí o pomoc, se dá očekávat, že počet obětí dále poroste.
"Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlašuje sbírku na pomoc obětem této tragédie. Finanční prostředky budou využity na humanitární pomoc, zdravotnické vybavení a zajištění akutních potřeb," uvedla dnes organizace v tiskové zprávě. Finanční dary je možné zasílat na účet 2400384700/2010 nebo také on-line na webu Darujme.
Organizace Diakonie ČCE uvádí, že v Barmě pomáhá od roku 2014 vnitřně vysídleným osobám a hostitelským komunitám z řad muslimských Rohingů a buddhistických Arakanců v Arakanském státě. "Spolupracujeme zde s organizací Lutheran World Federation Myanmar s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR a České rozvojové agentury," uvedla.
Adra ČR nyní čeká na bližší informace od partnerů v regionu. "Lokální Adry situaci monitorují a vyhodnocují, jakým způsobem budou pomáhat zasaženým lidem a podle toho se následně zapojí i Adra ČR," řekl dnes Muroň ČTK. Na pomoc Adra zatím uvolnila 100.000 korun. Veřejnost může přispět na účet 66888866/0300. Dárci mohou přispět také prostřednictvím dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA 90 na číslo 87777.
Člověk v tísni na webu napsal, že prostřednictvím partnerů, kteří v zasažených oblastech působí, momentálně zjišťuje míru škod a akutní potřeby.
Týmy Lékařů bez hranic v oblasti působí od roku 1992, kromě primární péče se tam věnují také léčbě HIV nebo tuberkulózy. Nyní jsou lékaři připraveni poskytnout pomoc hned, jak jim úřady umožní přístup do postižených oblastí. "Včasné umožnění vstupu našeho personálu a humanitárních zásob do nejhůře zasažených regionů je teď priorita pro zajištění rychlé pomoci přeživším," uvedla organizace na svém webu.