Na obnovu Pásma Gazy zničeného 15 měsíců trvajícími boji bude v příštích deseti letech potřeba 53,2 miliardy dolarů (téměř 1,3 bilionu korun). Z této částky bude nutné vynaložit 20 miliard dolarů již v prvních třech letech. S odvoláním na zprávu zveřejněnou společně Světovou bankou, OSN a Evropskou unií to uvedla agentura Reuters.
Vzhledem k nejasnostem, jak bude Pásmo Gazy v budoucnu spravováno a jak bude v oblasti zajištěna bezpečnost, nejsou prozatím vytvořeny podmínky pro zahájení rozsáhlé rekonstrukce a obnovy, připomíná zpráva. "Rychlost, rozsah a rámec obnovy bude záviset na těchto podmínkách," uvádí zpráva.
Zpráva uvádí, že v Pásmu Gazy bylo zničeno nebo poškozeno více než 292.000 příbytků, 95 procent nemocnic je mimo provoz a tamní ekonomika klesla o 83 procent. Na území Pásma Gazy, tedy v prostoru o rozloze 365 kilometrů čtverečních, se nachází 41 až 47 milionů tun sutin.
Na rekonstrukci infrastruktury a budov bude třeba 29,9 miliardy dolarů, přičemž 15,2 miliardy dolarů z této částky si vyžádá rekonstrukce obytných budov. Dalších 19,1 miliardy dolarů bude třeba na nápravu škod ve školství, zdravotnictví, obchodu a průmyslu.
Válka v Pásmu Gazy začala poté, co ozbrojenci teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských uskupení 7. října 2023 zaútočili na jih Izraele. Přitom zabili na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších 251 lidí unesli do úzkého pobřežního pásma jako rukojmí. V důsledku následné izraelské ofenzivy zahynulo více než 47.000 obyvatel Pásma Gazy. Boje zastavila až dohoda o příměří, která vstoupila v platnost 19. ledna.