Odborový svaz IG Metall vyzval na pondělí k celostátní výstražné stávce ve všech německých závodech automobilky Volkswagen (VW). Podle agentury DPA to oznámil oblastní manažer IG Metall pro Dolní Sasko, Thorsten Gröger.
Odborům se nelíbí plány vedení na rušení pracovních míst a některých továren. Poslední návrh odborů na snížení nákladů vedení koncernu Volkswagen zamítlo v pátek.
"Výstražné stávky začnou ve všech závodech v pondělí," oznámil Gröger. Žádné podrobnosti neuvedl. Dohoda vedení a odborů o zákazu stávek vypršela sobotní půlnocí. Výstražné stávky v Německu obvykle trvají několik hodin až jeden den, napsala agentura Reuters.
Volkswagen podpálil kolektivní smlouvu a záleží na vedení, jak dlouhý a tvrdý konflikt bude, uvedl Gröger. "Pokud to bude nutné, bude to nejtěžší bitva o kolektivní smlouvu, jakou kdy Volkswagen zažil," dodal.
Mluvčí Volkswagenu sdělil, že firma respektuje právo zaměstnanců účastnit se stávky. Podnik podle něj přijal opatření, aby se stávka co nejméně dotkla zákazníků. Společnost věří v "konstruktivní dialog" a v to, že se podaří "dosáhnout trvalého a kolektivně podporovaného řešení."
Spor se týká mezd přibližně 120.000 zaměstnanců v závodech kmenové značky Volkswagen, kde platí zvláštní dohoda o mzdách. Vedení zatím odmítá jakékoliv jejich zvýšení, naopak plánuje snížení mezd o deset procent vzhledem k tíživé situaci koncernu. Na stole je také uzavření závodů a propouštění. Obě strany sporu se sejdou k dalšímu kolu jednání o mzdách 9. prosince.
Naposledy se konaly stávky ve všech šesti velkých závodech VW v západním Německu v roce 2018. Tehdy se jich podle IG Metall zúčastnilo více než 50.000 zaměstnanců.
Mocný odborový svaz kovodělníků uvedl, že je připraven "na sociální konflikt, jaký Spolková republika nezažila již desítky let." Krize v největší evropské automobilce se vyostřuje v čase kampaně před německými předčasnými volbami plánovanými na únor.
Volkswagen zahájil v září bezprecedentní snižování nákladů. Cílem jsou úspory ve výši několika miliard eur, aby firma známá vysokými náklady na zaměstnance obnovila konkurenceschopnost.
Podle Grögera se o chystaných opatřeních konala tři kola jednání mezi vedením a odbory. "Rozdíl mezi pozicemi je stále obrovský," zdůraznil vyjednavač IG Metall.