Vysoce postavení představitelé amerického ministerstva obrany se zabývají návrhem na stažení až 10 000 vojáků z východní Evropy, napsal v úterý zpravodajský server NBC News s odvoláním na šest nejmenovaných amerických a evropských informovaných činitelů. V této souvislosti zmínili obavy, že by takový krok mohl povzbudit ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož vojska pokračují ve válečném tažení na Ukrajině.
Vojáci, jejichž stažení z Evropy se zvažuje, jsou mezi 20.000 příslušníky amerických ozbrojených sil, které vyslala administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v roce 2022 k posílení obrany zemí sousedících s Ukrajinou. O konkrétních počtech se stále jedná, ale podle návrhu by mohlo jít o až polovinu vojáků vyslaných Bidenem.
Interní jednání o snížení počtu amerických sil v Polsku a Rumunsku přicházejí na pozadí snah amerického prezidenta Donalda Trumpa přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina přistoupit na příměří.
Stažení amerických vojáků nahraje Putinovi
Šest amerických a evropských představitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, popsalo řadu podrobností návrhu, o nichž NBC News dosud neinformovala. Pokud Pentagon návrh přijme, posílí to obavy, že Spojené státy opouštějí své dlouholeté spojence v Evropě, kteří považují Rusko za rostoucí hrozbu, uvedli evropští představitelé.
Rusko by podle Setha Jonese z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) vyhodnotilo snížení počtu příslušníků amerických sil v Evropě jako oslabení strategie odstrašení a "posílilo by to jeho snahu vměšovat se do evropského dění různými způsoby".
Trump chce vojáky proti Číně, ne v Evropě
Trumpova administrativa dala jasně najevo, že chce, aby její evropští spojenci převzali větší odpovědnost za svou obranu a umožnili tak Spojeným státům zaměřit své vojenské zdroje na Čínu a další priority.
Při své první zahraniční cestě ve funkci amerického ministra obrany Pete Hegseth v únorovém projevu v Bruselu řekl, že "tvrdá strategická realita brání Spojeným státům, aby se primárně soustředily na bezpečnost Evropy". Místo toho se USA zaměří na zabezpečení své jižní hranice s Mexikem a na Čínu.
Elbridge Colby, kterého by měl Senát brzy schválit do funkce hlavního politického poradce Pentagonu a třetího nejvýše postaveného představitele resortu, se vyslovil proti vyčlenění dalších prostředků na pomoc Ukrajině a vyzval ke snížení počtu amerických vojáků v Evropě ve prospěch zaměření se na hrozby ze strany Číny.
I někteří Američané jsou proti stahování sil z Evropy
Republikánský senátor Roger Wicker, který předsedá senátnímu výboru pro ozbrojené síly, tento přístup kritizoval. "Někteří se domnívají, že nastal čas drasticky omezit naši vojenskou přítomnost v Evropě," poznamenal. "Jsem znepokojen těmito hluboce zavádějícími a nebezpečnými názory některých úředníků ministerstva obrany," řekl, aniž jmenoval konkrétní osoby. "Pracují na tom, aby prosadili ústup USA z Evropy, a často tak činí bez koordinace s ministrem obrany," dodal.
Mluvčí Pentagonu na žádost NBC News o komentář neodpověděl a k věci se nevyjádřila ani armáda. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes NBC News sdělil, že Trump "neustále přezkoumává nasazení a priority, aby se ujistil, že Amerika zůstává na prvním místě".
V Evropě je podle NBC News nasazeno přibližně 80 000 amerických vojáků. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 zákonodárci z řad demokratů i republikánů podpořili posílení přítomnosti amerických sil na východním křídle NATO s tím, že to představuje důležitý signál pro Putina, že USA jsou odhodlány bránit své spojence v alianci.