Ostrovní stát Tuvalu, který patří mezi nejodlehlejší země světa, tento týden uvedl do provozu úplně první bankomat. Pro zákazníky je k dispozici v bance na hlavním ostrově Funafuti. Dosud celý stát fungoval jen s hotovými penězi.
Slavnostní ceremoniál, při němž byl provoz prvního bankomatu představen, znamenal pro tuto ostrovní zemi s 12 000 obyvateli historickou změnu. Země dosud nikdy neměla přístup k elektronickému bankovnictví.
Akce, které se zúčastnil premiér Feleti Teo, generální guvernér, tradiční představitelé, členové parlamentu a zástupci diplomatického a obchodního sektoru, byla oslavou dlouho očekávaného posunu směrem k modernizaci finančnictví.
Bankomat stál závratných 42 milionů korun
Až dosud se veškeré bankovnictví na Tuvalu provádělo v hotovosti. V den výplaty musejí všichni zaměstnanci do banky, aby si mohli vybrat mzdu, což často vede k dlouhým frontám a k omezenému přístupu k financím, protože banka zavírá ve dvě hodiny odpoledne. Každodenní transakce za potraviny, hotely a služby se provádějí téměř výhradně v hotovosti.
"Dnešní den je nejen významnou událostí, ale také historickým okamžikem, kdy banka přechází do zcela nové éry, a to nejen z hlediska služeb, ale také z hlediska strategického směřování," řekl premiér v úvodním projevu.
Podle generálního ředitele banky Siose Penitaly Tea stálo zavedení prvního bankomatu, o něž banka usilovala od roku 2021, více než tři miliony australských dolarů (zhruba 42 milionů korun). "Celou dobu jsme byli v analogovém prostoru, tohle pro nás byly sny," řekl. "Bankomaty nejsou levné. Ale díky podpoře vlády a naprostému odhodlání jsme byli schopni tuto službu pro naše lidi zavést," dodal.
Tuvalu tvoří skupina devíti malých ostrovů v Oceánii, mezi Austrálií a Havají. V roce 1978 získalo Tuvalu nezávislost na Velké Británii a po Vatikánu má druhý nejmenší počet obyvatel ze všech nezávislých států.