Otevřený dopis asociací: Ochrana autorských práv vydavatelů ve světě s AI

Kultura
4. 4. 2025 15:58
ilustrační foto
ilustrační foto

Umělá inteligence postupně zasahuje do životů nás všech, byť třeba zprostředkovaně. Týká se to i oblasti duševního vlastnictví. Velké jazykové modely a generativní umělá inteligence profitují z tisku a kulturního obsahu bez souhlasu nebo spravedlivé kompenzace pro autory a vydavatele.

Proto se mezinárodní i národní asociace vydavatelů a novinářů či autorů spojily a vydaly společný otevřený dopis. Ten vyzývá k přijetí závazných pravidel týkajících se umělé inteligence a duševního vlastnictví. Ta jsou prioritou i současného polského předsednictví Rady EU a nadcházejících prací Evropské komise.

Cílem dopisu je zvýšit povědomí občanů EU i jejích institucí a politiků o dopadu umělé inteligence na duševní vlastnictví:

Vážený čtenáři,

lidská kreativita a kultura je zdrojem inovací, mezi něž patří také umělá inteligence. Inovace se ale nemohou dít na úkor lidské kreativity a kultury. Když systémy umělé inteligence využívají on-linový kreativní a kulturní obsah – včetně obsahu tisku – k podpoře svých vlastních služeb, nepatřičně profitují z lidské práce.

Umělá inteligence představuje dvojí společenskou výzvu: pro ochranu základních práv občanů a pro propojení mezi obsahem vytvořeným lidmi a stroji, které jej používají. Když generativní umělá inteligence používá bez povolení nebo odměny, s minimálními náklady a bez redakčního dohledu žurnalistické a redakční materiály zejména k výrobě parazitního obsahu podobného tisku, všichni prohrávají.

Současně jsme svědky znepokojivého nárůstu online dezinformací vytvářených umělou inteligencí prostřednictvím generování realistického, ale zavádějícího obsahu, který se šíří rychleji, než jej lze ověřit.

Současné národní zákony i legislativa EU postrádají pevné mantinely, které by zajistily, že tvůrci i občané budou mít prospěch z vývoje umělé inteligence z hlediska transparentnosti, odpovědnosti a spravedlivé odměny – což je klíčové.

Pevně věříme, že z umělé inteligence by měl mít prospěch každý, včetně občanů a poskytovatelů obsahu. Profesionální kulturní a kreativní obsah je totiž nepostradatelnou surovinou pohánějící revoluci umělé inteligence, bez které kvalitní umělá inteligence nemůže existovat.

Umělá inteligence může být silou dobra, pokud se vypořádáme s konkrétními riziky. Vyzýváme nyní novou Evropskou komisi, aby svým jednáním podpořila prosperitu a udržitelný rozvoj evropských médií, kultury, informací a zdravý demokratický vývoj našich společností.

O autorech: European Federation of Journalists (EFJ), European Magazine Media Association (EMMA), European Newspaper Publishers’ Association (ENPA) a News Media Europe (NME) společně zastupují vydavatele a desítky tisíc novinářů a novinových a časopiseckých publikací v celé Evropě. Jako přední představitelé vydavatelského odvětví obhajují mimo jiné svobodu tisku, udržitelnost médií a rozmanité prostředí pro nezávislou žurnalistiku, usilují o zajištění spravedlivého přístupu na digitální platformy, prosazují transparentnost při distribuci obsahu tiskových médií pomocí algoritmů a prosazují vyvážená regulační pravidla, která v digitálním věku podporují profesionální tisk a žurnalistiku.

Česká unie vydavatelů (ČUV) je profesní asociace vydavatelů České republiky, která zastupuje 44 členů s přibližně 420 tištěnými a více než 200 online tituly. Členové ČUV ve svých společnostech zaměstnávají na 5000 pracovníků. ČUV je členem EMMA a ENPA a plně se hlásí k jejich hodnotám a cílům. Proto podporuje toto jejich prohlášení.

Fotografie
Fotografie
Fotografie
Fotografie
Autor: - red -Freepik/AI

Další čtení

Tragický příběh spisovatelky Monyové ožívá v Brně při natáčení seriálu

Kultura
4. 4. 2025

Soutěž o členství v Audioteka Klubu

Kultura
2. 4. 2025
Jan Čermák, majitel TV Barrandov

Televize Barrandov chce zdvojnásobit sledovanost nad pět procent

Kultura
2. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ