Panama si dnes připomíná 25 let od předání do své správy námořního průplavu, který je důležitou spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem. Na oslavy doléhají výroky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že by mohl požadovat návrat průplavu pod americkou správu. To v malé středoamerické zemi, která zažila americkou invazi v roce 1989, vyvolalo nevoli.
Spojené státy Panamský průplav z velké části postavily a zprovoznily ho v roce 1914. Desítky let okolní území spravovaly. Americká vláda plně předala kontrolu nad průplavem Panamě 31. prosince 1999 po období společné správy. Stalo se tak na základě dohody z roku 1977, kterou podepsal tehdejší americký prezident Jimmy Carter, jenž zemřel tento týden.
Na dnešek panamská vláda připravila oficiální oslavu. Doléhají však na ni nedávné pohrůžky budoucího prezidenta Trumpa, který kritizoval výši poplatků za plavbu průplavem. Pohrozil také, že by Spojené státy mohly usilovat o převzetí kontroly nad kanálem. Trump řekl, že by průplav mohla kontrolovat Čína, což panamská vláda odmítla.
"Nic nedokáže tolik spojit Panamce, jako obrana průplavu," uvedla politoložka Sabrina Bacalová. Podle ní je však pro zemi špatné mít spory se Spojenými státy, které jsou největším obchodním partnerem Panamy a také největším uživatelem průplavu.
Trump také kritizoval, že Panama má nadměrný ekonomický prospěch z průplavu. Velká část Panamců má přitom přesně opačný názor, a sice, že námořní infrastruktura nepřináší Panamě dostatečný ekonomický prospěch. "Ve skutečnosti je průplav největším zdrojem bohatství Panamy," uvedla Bacalová. Činnosti průplavu tvoří zhruba pět procent panamského HDP a zhruba 20 procent státních příjmů.
V uplynulých letech Panamský průplav také musel řešit problémy se suchem, které vedly ke snížení přepravní kapacity. Panama chystá úpravy, které by kapacity měly zachovat či je rozšířit.