Český prezident Petr Pavel by byl pro zřízení meziresortního orgánu pro koordinaci umělé inteligence (AI) v České republice, jehož součástí by byla ministerstva školství, obrany, dopravy či průmyslu a obchodu. Řekl to dnes novinářům v Paříži po summitu o AI.
Pavel vyjádřil přesvědčení o tom, že by se v Česku nyní mělo zanalyzovat to, co všechno může země nabídnout, co jí naopak chybí. "Dát trochu ucelený charakter té přípravě, protože není možné umělou inteligenci pouze konstatovat jako prioritu," podotkl.
"Protože je to věc, která se prolíná do téměř všech oborů činnosti vlády, do všech ministerstev, tak by bylo dobře, aby vznikl nějaký meziresortní orgán pro koordinaci umělé inteligence. Abychom byli schopni pracovat se všemi ministerstvy, která do toho budou přispívat," poznamenal Pavel. Ve zmíněných odvětvích se podle něj AI už uplatňuje, nebo tomu tak bude v budoucnu.
Nejen Evropská komise a unie, ale i Česká republika by podle prezidenta měla přijít s konkrétním souborem úkolů, opatření a termínů. "Aby nám, když to řeknu úplně lidsky, neujel vlak v tom soutěžení se Spojenými státy, s Čínou, s Indií a s řadou dalších zemí, které jsou na tom dnes systémově dál, než jsme my," dodal Pavel.
K celé oblasti je podle něj nutné přistupovat systémově. "Abychom to nenechali v gesci univerzit, případně jednoho ministerstva, ale abychom se na to opravdu podívali jako na věc, kterou budeme muset řešit jako celý stát, protože to se bude týkat doslova každého z nás," míní.
Mnoho lidí na pracovním trhu se podle prezidenta bude muset překvalifikovat. "Součástí toho celého procesu bude muset být tedy i třeba ministerstvo práce a sociálních věcí, budou se muset k tomu vyjádřit odbory," uvedl.
Umělá inteligence závisí nejen na investicích do vzdělávání, vývoje, výzkumu, ale také do energetiky. "Umělá inteligence a především datová úložiště mají vysokou energetickou spotřebu a bude tedy záviset na tom, jak budeme schopni i hospodařit s energiemi, jak zefektivníme celý energetický trh," dodal Pavel.
Prezident také uvedl, že na květnovou konferenci Globsec v Česku dorazí i zástupce společnosti OpenAI, která vyvinula jazykový model s prvky AI ChatGPT. Svým odborným pohledem má přispět nejen k popularizaci umělé inteligence, ale také ke konkrétním opatřením, jimiž by firma mohla pomoci s odhalováním zasahování do volebních procesů. "Tak, jak se to například stalo v Rumunsku nebo v Moldavsku, protože OpenAI má vyvinuty nástroje a má tým odborníků, kteří dokáží takové zasahování velice efektivně odhalovat," dodal.
Na závěr své návštěvy Paříže měl Pavel krátkou schůzku se zástupci českých firem, institucí a vědeckých pracovišť, které AI využívají, především v oblasti zdravotnictví a diagnostiky.