Nejméně pět dětí nemocných cholerou zemřelo v Jižním Súdánu, když se snažily dostat na kliniku vzdálenou tři hodiny chůze. Bližší zdravotnické zařízení totiž bylo uzavřeno kvůli výraznému snížení zahraniční pomoci.
O tragické smrti dětí informovala nevládní organizace Save the Children. Několik jejích zaměstnanců agentuře AFP řeklo, že k uzavření mnoha zdravotních středisek vedlo snížení pomoci americkou vládou.
"Ještě začátkem tohoto roku mohli těmto dětem zachránit život v jednom z 27 zdravotních středisek, které v okrese Akobo založila a podporovala Save the Children, jež poskytovala zdarma léčbu cholery či akutní podvýživy," uvedla mezinárodní organizace sídlící v Británii v prohlášení. Podle ní se v tomto okrese kvůli nedostatku financí zavřelo sedm z 27 středisek a zbývajících dvacet funguje jen částečně.
Skupina dětí putovala bez vody ve 40 °C
Děti, které zemřely v okrese Akobo, šly na kliniku vzdálenou tři hodiny chůze v horkém počasí, kdy teploty dosahovaly až 40 stupňů Celsia, skupina neměla čistou pitnou vodu ani léky.
Jedenáctimilionový Jižní Súdán, který patří mezi jedny z nejchudších států světa, nyní zažívá podle UNICEF nejhorší epidemii cholery za posledních 20 let. Od loňského září do března tam zaznamenali přes 40 000 případů této nemoci, z toho polovina se týkala dětí mladších 15 let. Téměř 700 lidí tam v tomto období na choleru zemřelo. Přístup ke zdravotní péči v Jižním Súdánu kromě poklesu zahraniční pomoci komplikuje i etnické násilí. V zemi nyní hrozí další občanská válka.
Klíčová pro rozvojovou a humanitární pomoc v řadě oblastí světa, včetně Jižního Súdánu, byla dlouhá léta americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID). Nová americká vláda Donalda Trumpa ale v rámci rozpočtových škrtů rozhodla výrazně omezit její činnost a k minulému měsíci už zrušila přes 80 procent jejích programů v hodnotě miliard dolarů. Organizace Světový potravinový program (WFP) v této souvislosti varovala, že konec této pomoci bude znamenat "rozsudek smrti" pro miliony lidí.
Lékaři: Kvůli škrtům nemůžeme lidem pomoci, nemáme ani léky
"Mělo by panovat celosvětové pobouření nad rozhodnutími, která učinili mocní lidé v jiných zemích a která vedla ke smrti dětí během pouhých několika týdnů," uvedl podle AFP Chris Nyamandi z organizace Save the Children. "Kvůli americkým škrtům máme nedostatek léků, vidíme pacienty, jak trpí, a nemůžeme dělat nic," postěžoval si agentuře AFP Michael pracující jako dobrovolný zdravotník v Jižním Súdánu.
Agentura AFP dnes také psala o tom, jak seškrtání americké pomoci způsobilo někde i nedostatek léků pro lidi se syndromem AIDS. Například v africkém Lesothu se kvůli tomu mnozí obrací k šamanům. Dvoumilionové Lesotho má jeden z nejvyšších počtů HIV pozitivních na světě v přepočtu na obyvatele. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je tam přibližně každý čtvrtý dospělý HIV pozitivní.
Na předměstí lesothské metropole chodí nemocní do plechové chatrče za Lieketseng Lucií Tjatjiovou, která pod černou látkou se lví hlavou nabízí HIV pozitivním bylinky namísto antiretrovirových virostatik. "Použít neúčinnou léčbu je stejné jako neužívat léčbu žádnou," uvedla Jessica Justmanová z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Lidé s HIV tak mohou zemřít třeba na tuberkulózu či zápal plic. "Tradiční léčení není jen o bylinkách, je to holistický a komplexní přístup, který posiluje tělo a mysl," tvrdí Tjatjiová, módní návrhářka, která je sama HIV pozitivní.