Lídrem Pirátů v podzimních sněmovních volbách bude jejich předseda Zdeněk Hřib. Zástupci strany ho vybrali na celostátním fóru ve Zlíně, ve volbě mu dali přednost před senátorkou Adélou Šípovou. Piráti se podle Hřiba chtějí v předvolební kampani zaměřit na dostupnost bydlení, snižování životních nákladů a modernizaci státu. Dosáhnout by chtěli dvouciferného výsledku. Podle politologů Piráti dnešní volbou potvrdili směr, kterým se vydali loni na podzim, kdy si Hřiba zvolili do čela strany.
Hřib v kampani slíbil silný tah. V projevu před dnešní volbou navrhl, aby strana šla do sněmovních voleb s upraveným názvem kandidátky - Piráti a odborníci. Hřib chce kandidovat v Praze, kde je primátorovým náměstkem. Šípová se hlásí do čela kandidátky ve Středočeském kraji. Výběr krajských lídrů zahájí Piráti podle dřívějších vyjádření 17. února a kandidátky by měli mít kompletní nejpozději na začátku června.
Pro Hřiba hlasovalo 492 z 643 hlasujících členů strany. Šípovou zaškrtlo 301 Pirátů. Ke zvolení bylo třeba získat víc než polovinu hlasujících, spolu s 200 Piráty, kteří přijeli do Zlína, hlasovali další on-line. Na začátku fóra Hřib, který pochází ze Zlínska, přivítal delegáty v kroji jako místní "vidlák ze Slavičína" a nářečím. Po zvolení dostal od bývalého předsedy Ivana Bartoše černý štít s logem Pirátů nazvaný Štítem proti dezinformacím.
Hřib po zvolení uvedl, že udělá vše pro to, aby Piráti dosáhli co nejlepšího výsledku. "Naše cíle jsou jasné - chceme dvouciferný výsledek, podobně jako v roce 2017. Piráti ještě neřekli poslední slovo a jsme zpátky v plné síle," řekl. V roce 2017 získali Piráti 22 mandátů, před čtyřmi roky v koalici s hnutím STAN ale jen čtyři křesla. Poslední volební modely jim připisují méně než deset procent. Povolební spolupráci Hřib odmítl s SPD, KSČM a s lidmi, kteří jsou trestně stíhaní.
Piráti se podle Hřiba chtějí v kampani zaměřit na tři hlavní pilíře: řešení krize bydlení, snižování životních nákladů a modernizaci státu. Další prioritou je modernizace státní správy a odstranění zbytečné byrokracie. "Je potřeba konečně rozhýbat stagnující ekonomiku, investovat do vzdělávání a podpořit mladé rodiny," dodal. Plánuje například analýzu nákladů na bydlení a na jejím základě opatření k větší dostupnosti bydlení pro mladé tak, aby nemuseli čekat na dědictví.
"Věřím, že teď, co jsme provedli vnitřní reformy, které zlepšily i naši vnitrostranickou komunikaci, a udělali flexibilnější fungování Pirátů dovnitř, se to projeví navenek právě v tom, že budeme schopni udělat takovou kampaň, která lidi zaujme," řekl Hřib po svém zvolení novinářům. Pokud se stane poslancem, chce na místo náměstka pražského primátora za sebe do půl roku najít náhradu.
Piráti dnešní volbou ve Zlíně stvrdili, že za Hřibem stojí a věří jeho vizi, uvedl Jakub Čapek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Vysílají tak silnější signál, než kdyby měli jednoho lídra strany a jiného lídra pro volby. To historicky nedopadalo příliš dobře, podotkl. Prostor na české politické scéně pro Piráty vidí.
Čapkův fakultní kolega Aleš Michal zmínil přitakání Pirátů Hřibově pragmatismu. "Je to sázka na umírněnou politiku," řekl. Hřib podle něj v kandidátském projevu akcentoval nejvíc problematiku expertizy, jeho protikandidátka se o něco víc zaměřila na progresivní témata, otázky rovnosti a zastoupení žen. Celým Hřibovým projektem se podle Michala vine zdůraznění technokratického přístupu.