Polibek pod rozkvetlou třešní? Smůla, jen na horách, jinde už odkvetly

Domácí
30. 4. 2025 14:07
ilustrační foto
ilustrační foto

Pro tradiční prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní bude třeba letos v Česku vyrazit do středních nebo vyšších poloh. V nížinách už třešně odkvetly. Loni byla situace složitější, třešně tehdy totiž pomrzly.

Podle pověry se ženy vystavují nebezpečí, že nebudou-li políbeny na 1. máje pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou nebo bude v ohrožení jejich ženskost, krása a plodnost.

Letos jaro podle meteorologů nastoupilo se zpožděním kvůli chladnému únoru, naopak v březnu se výrazně oteplilo, což urychlilo vývoj vegetace. Třešně proto rozkvetly s předstihem, zejména v nížinách. Mrazy, které dorazily na začátku dubna, ale třešně neohrozily. Tou dobou ještě nebyly rozkvetlé, a proto nepomrzly, uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nyní už jsou třešně v nižších polohách po odkvětu. "Z nížin bude nutné zajet minimálně do středních a vyšších poloh, kde jsou třešně plně rozkvetlé a jejich kvetení vydrží i přes 1. máj," uvedla Lenka Hájková z ČHMÚ, která se věnuje fenologii rostlin.

Ve městech je tepleji, tak tam třešně kvetou dříve

Obdobně jako v předchozích letech je podle ní i letos patrný rozdíl ve vývoji třešně mezi městy a volnou přírodou - tepelný ostrov města urychluje začátek kvetení i odkvět třešní.

V některých letech začínaly třešně kvést i před 5. dubnem. Tento posun podle ČHMÚ způsobily mírné zimy a nezvykle vysoké teploty v jarních měsících. V posledních čtyřech letech začala třešeň kvést například na stanici Doksany u Litoměřic ve výšce 158 metrů nad mořem 26. dubna 2021, 16. dubna 2022, 17. dubna 2023, a loni to bylo dokonce už 1. dubna. Letos tam třešeň rozkvetla 11. dubna a 25. dubna už byla odkvetlá. "Na stanici Zbiroh ve výšce 490 metrů nad mořem začala třešeň kvést 13. dubna a stále ještě kvete," dodala Hájková.

Fenologie se zabývá studiem časového průběhu periodicky se opakujících životních projevů, takzvaných fenologických fází rostlin a živočichů v závislosti na podmínkách vnějšího prostředí, zejména na podnebí a počasí. ČHMÚ se nyní věnuje pouze fenologii rostlin.

Mezi významné sledované fenologické fáze patří i počátek a konec kvetení rostlin. Vědci zjistili, že vlivem oteplování klimatu jednotlivé fenologické fáze přicházejí dříve a rychleji se střídají. Zároveň se prodlužuje vegetační sezona.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Autor/Depositphotos

Další čtení

V nemocnici zemřel muž, kterého postřelili policisté. Útočil nožem na ženu

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Poláci obvinili muže za ubodání lékaře. Je to pracovník vězeňské služby

Domácí
30. 4. 2025

Plzeň zahájila výstavbu domu se 40 byty, parkovištěm a zahradou

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ