Policisté spolu s veterináři a celníky dosud na hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem zastavili a zkontrolovali více než 278.000 vozidel. Porušení mimořádných opatření vydaných k zabránění zavlečení slintavky a kulhavky zjistili ve 40 případech.
Dezinfekční rohoží od 27. března zatím projelo více než 155.000 vozidel, z toho kompletní dekontaminace byla uskutečněna u bezmála 9000 aut. ČTK o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS).
Veterinárních kontrol, tedy kontrol vozidel přepravujících či určených pro přepravu zvířat a živočišných produktů, uskutečnili inspektoři více než 950. Většina se podle veterinární správy uskutečnila na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem, kontroly jsou ale i ve vnitrozemí ČR.
Dezinfekci vozidel nad 3,5 tuny provádí hasiči na osmi vybraných hraničních přechodech. Všechna vozidla nad 3,5 tuny tam musí projít alespoň základní dezinfekcí tak, že projedou přes dezinfekční rohože. U vytipovaných rizikových vozidel určených k přepravě zvířat či živočišných produktů dělají hasiči rozsáhlou dezinfekci například prostřednictvím dezinfekčních rámů.
Dezinfekcí musí projet i dodávky vezoucí komodity podléhající veterinárnímu dozoru z Burgenlandska a Dolních Rakous, a to i přesto, že veterináři už dříve zrušili zákaz dovážení ovcí, koz, prasat a skotu z části Rakouska.
Žádné další rušení mimořádných opatření se podle středečního vyjádření veterinářů nechystá. Případné úpravy opatření závisí podle SVS především na vývoji nákazové situace. Zemědělci i některé chovatelské svazy už dříve vyzývali ke zpřísnění opatření. Agrární komora ČR v úterý upozornila na to, že riziko zavlečení nákazy do českých chovů je nadále vysoké a požaduje, aby se důsledně kontrolovala všechna auta včetně osobních, která přijíždějí ze Slovenska do Česka.
Česko v současnosti omezuje převoz zvířat a některých živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Správa zároveň omezila vstup některých lidí do chovů či vybraných obor a zavedla také preventivní testy mléka. "K dnešnímu ránu bylo odebráno celkem 379 vzorků mléka, z toho známe výsledek vyšetření na slintavku u 324 vzorků. Vše je vyhovující," sdělil dnes ČTK zástupce mluvčího SVS Petr Majer. Na vyšetření podle něj čeká 55 vzorků, odběr a vyšetřování ve Státních veterinárních ústavech pokračuje nadále, uvedl.
Ve vybraných honitbách v okresech Břeclav a Hodonín veterináři také preventivně testují ulovenou volně žijící zvěř na přítomnost nákazy. Inspektoři zatím odebrali vzorky od 58 divokých prasat, jelenů a daňků, všechny vzorky jsou negativní, uvedl Majer.
Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Poslední ohnisko se objevilo 17. dubna na farmě na severozápadě Maďarska.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.