Policie identifikovala všech šest obětí požáru restaurace v Mostě

Domácí
14. 1. 2025 22:46

Policie identifikovala všech šest obětí sobotního požáru restaurace v Mostě. Kriminalisté na základě genetické expertizy zjistili, že při neštěstí zemřeli čtyři muži a dvě ženy. Osm lidí se při požáru zranilo, tři z nich zůstávají na popáleninovém centru pražské vinohradské nemocnici v kritickém stavu.

Oheň způsobil škodu odhadovanou na sedm milionů korun. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, podle prvotních informací mohl požár způsobit převržený plynový ohřívač vzduchu. Hasiči kvůli tomu začnou v únoru kontrolovat uzavřené předzahrádky po celé republice, v Ústeckém kraji začnou živnostenské a stavební úřady s mimořádnými kontrolami restaurací ve středu.

Policejní mluvčí Kamil Marek uvedl, že věk a další údaje o šesti zemřelých nebude policie sdělovat. Nejprve informovala pozůstalé a nabídla jim krizovou intervenci. Totožnost obětí ověřoval Kriminalistický ústav od neděle podle zjištěných vzorků DNA. Město Most v pondělí zřídilo bankovní účet s číslem 43401090/2700 na pomoc obětem i všem, které tragická událost v oblíbené restauraci U Kojota zasáhla. V pátek se v kostele Nanebevzetí Panny Marie bude konat bohoslužba za oběti.

Při požáru utrpělo zranění osm lidí. Vinohradská nemocnice se po neštěstí starala o pět pacientů, v pondělí přijala ještě dalšího zraněného ve stabilizovaném stavu z nemocnice v Ústí nad Labem. Tři pacienti zůstávají v kritickém stavu, ostatní ve vážném, z nichž někteří už leží na standardním oddělení vinohradské nemocnice. Další pacient v mostecké nemocnici měl být propuštěný dnes, osmého zraněného lékaři po ošetření propustili už dříve.

Příčina požáru je předmětem vyšetřování. "Je třeba nejprve vyhodnotit množství zajištěných stop a důkazních prostředků, vyslechnout svědky a provést další úkony," uvedl policejní mluvčí. Policisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, prozatím vyloučili násilný vstup nebo teroristický čin. Hasiči spolupracují na vyšetřování přesné příčiny požáru s Technickým ústavem požární ochrany, předběžné výsledky by měli mít během několika dnů. Krizová linka, kterou hasiči zřídili v neděli, dnes ukončila provoz.

Hasiči chtějí kvůli tragickému požáru začít v únoru kontrolovat uzavřené předzahrádky po celé republice. Spolu se stavebním úřadem se potřebují shodnout na tom, kdy jsou povoleny a jaké jsou podmínky pro jejich provoz, řekl generální ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček. Předzahrádka mostecké restaurace sestávala z dřevěné konstrukce s pevným stropem a okny krytými fólií. "Musíme se podívat, jestli se jedná o chybné nastavení systému, anebo jestli to bylo o individuálním selhání," prohlásil šéf hasičů.

Prověrky mohou podle Vlčka zjistit chyby, které souvisejí se stavebním zákonem. Ty pak bude řešit stavební úřad. Hasiči budou sankcionovat pochybení na úseku požární ochrany. "Pochybení mohou být například v tom, že se používají zařízení, která nejsou schválena pro vnitřní použití," řekl Vlček. Chyby mohou podle něj být i v tom, že v prostorách s ohřívači jsou skladovány i tlakové nádoby.

Živnostenské úřady v Ústeckém kraji budou kontrolovat používání mobilních plynových topidel nejen na předzahrádkách a terasách, ale i v interiérech restaurací. Kontroly neprodleně zahájí také stavební úřady.

Mobilní plynové topidlo, jež podle prvních informací hasičů mohlo po převržení za požárem v Mostě stát, se nesmí používat v uzavřených prostorech. ČTK to řekl René Andres, marketingový manažer firmy Meva, jež topidla vyrábí. Podle manažera musí být na vodorovném povrchu a neměl by být vystaven extrémním povětrnostním podmínkám. Další podmínkou umístění zařízení je dodržení nejméně metrové vzdálenosti od stěn i stropu, kupříkladu pergoly, a také od dalšího topidla a nechráněných hořlavých materiálů.

Nevhodné zacházení s plynovými lahvemi či jejich špatné skladování může vést k poškození lahví, úniku plynu a následnému požáru či explozi. Mluvčí hasičů Jan Kocourek zdůraznil, že lahve s propan-butanem musí být umístěny v dobře větraných prostorech a musí být ve svislé poloze. Plynové lampy nesmějí být blízko zdroje otevřeného ohně, jejich provozovatel by měl dodržovat pokyny výrobce a pravidelně kontrolovat jejich stav. "Nevhodná manipulace s plynovými lahvemi může mít katastrofální následky, jak ukázal nedávný požár v Mostě," uvedl Kocourek. Hasiči proto doporučují, aby instalaci i údržbu plynových zařízení prováděli kvalifikovaní odborníci s příslušnými certifikacemi. Před zahájením by měli zkontrolovat prostor a odstranit všechny zdroje otevřeného ohně nebo jiskření.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Hájek Vojtěch

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ