Policisté zadrželi dva muže, kteří podle nich v uplynulých měsících zasílali lidem podvodné SMS zprávy a prostřednictvím získaných údajů je pak připravili o desítky milionů korun. Podezřelým ve věku 20 až 35 lety hrozí až 12 let vězení. Jeden z mužů je stíhán na svobodě, druhý je ve vazbě, řekl dnes na tiskové konferenci vedoucí brněnského oddělení kybernetické kriminality Stanislav Kovárník.
Podle něj každý podvedený přišel o desetitisíce až statisíce korun. Poškozených ale bylo tolik, že policisté na případu dál pracují a očekávají, že po zveřejnění v médiích se další poškození přihlásí.
Pachatelé podle policistů rozesílali náhodným lidem zprávy, které měly vzbudit dojem, že jsou od úřadů či policie. "Nabízely vyřízení dávky na bydlení, vratku na dani, instalaci nové bankovní aplikace a poslední zásadní věcí bylo oznámení, že lidé dostali pokutu, a pokud ji rychle zaplatí, dostanou poloviční slevu," uvedl Kovárník.
Tisíce lidí se podle něj nechaly podvést, když nejprve klikly na odkaz ve zprávě. Způsobů, jak se pak podvodníci dostali k penězům, ale bylo více. "Odkaz se tvářil jako identita občana a lidé se na něj přihlásili. Sice se nic nestalo, ale pachatelé získali přístup do internetového bankovnictví či k platební kartě. Pak převáděli peníze na účty bílých koní nebo nakupovali elektroniku na e-shopech, kterou vyzvedávali a znovu prodávali. Další variantou bylo posílání bílých koní k bankomatům, aby vybírali hotovost," doplnil k činnosti podvodníků Kovárník.
V některých případech podezřelí podle mluvčího volili metodu volajícího falešného bankéře a říkali lidem, že je jejich účet napadený a je potřeba, aby jim lidé předali přístup do bankovnictví.
Policisté zadrželi podezřelé v pražském bytě přímo při činu. "Zařízení, která používali a z nichž posílali hromadné zprávy, se nedají v Česku běžně koupit. Zjistili jsme, že se dají sehnat z Číny, jeden kus za 3000 dolarů (cca 72.000 Kč), zajistili jsme dva," řekl Kovárník. Policisté podle něj našli v bytě i milion korun v hotovosti.
Kromě dvojice kriminalisté vyšetřují i další podezřelé, kteří se podíleli na legalizaci výnosů z trestné činnosti. Současně zjišťují, jestli dvojice nebyla členem nějaké větší skupiny podvodníků. Podle policie si totiž osvojila model práce, jaký používají podvodníci v zahraničí.
Policisté i odborníci na kyberkriminalitu dlouhodobě varují před podobnými podvody. "Důležité je se na chvíli zastavit a neřešit tyto věci rychle a ve stresu. Nejlépe je samozřejmě na odkazy v SMS neklikat," řekl Kovárník a doplnil, že úřady ani policie nikdy nerozesílají úřední věci přes SMS zprávy a banky nikdy nechtějí po klientech údaje do bankovnictví, ale sami účet případně zablokují a pozvou si klienta na pobočku.