Poptávka po LNG se do roku 2040 díky Asii zvýší o 60 procent, předpovídá Shell

Ekonomika
25. 2. 2025 15:25

Poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) se do roku 2040 v celém světě zvýší asi o 60 procenta, zejména díky hospodářskému růstu v asijských zemích. Ve svém každoročním výhledu to dnes uvedla britská energetická společnost Shell. Největšími dodavateli LNG do roku 2035 budou Spojené státy a Katar.

Poptávka po LNG bude přicházet hlavně z Indie a Číny. V těchto zemích lze také očekávat pokračující rozšiřování příslušné infrastruktury. Shell uvádí, že vliv bude mít i větší využívání umělé inteligence (AI) a snaha omezovat škodlivé emise v těžkém průmyslu a dopravě.

Poptávka po zemním plynu se globálně dál zvyšuje s tím, jak svět přechází k palivům šetrnějším k životnímu prostředí. Odvětví předpokládá, že poptávka po LNG se nadále bude zvyšovat a v roce 2040 se bude pohybovat od 630 do 718 milionů tun ročně, uvádí Shell v letošním výhledu.

Shell je největším světovým obchodníkem s LNG. Jeho nejnovější výhled počítá s vyšší poptávkou po zkapalněném zemním plynu, než s jakou počítal v loňském výhledu. Tehdy firma uváděla, že poptávka po LNG se do roku 2040 zvýší na 625 až 685 milionů tun za rok.

"Aktualizované prognózy ukazují, že svět bude potřebovat více plynu pro výrobu elektřiny, vytápění a chlazení, průmysl a dopravu, aby splnil cíle dalšího rozvoje a dekarbonizace,“ upozorňuje Tom Summers, který je ve společnosti Shell viceprezidentem pro marketing a obchodování s LNG.

Největším světovým dovozcem LNG zůstává Čína. Ta spolu s Indií zvyšuje kapacity pro dovoz LNG a rozšiřuje infrastrukturu pro přepravu plynu. Obě země se snaží uspokojovat rostoucí poptávku.

Předpokládá se, že dovoz zemního plynu do Číny se v letošním roce bude zvyšovat s tím, jak plány na podporu ekonomické aktivity povedou k růstu poptávky v průmyslu. Obchodní napětí ve vztazích se Spojenými státy by ale mohlo růst zpomalit, poznamenala agentura Reuters. Čína loni dovezla 131,69 milionu tun zemního plynu, včetně dodávek potrubím. To je nejvíce od roku 2013. Z tohoto objemu podle celních údajů připadá 76,65 milionu tun na LNG.

V případě Indie Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že spotřeba zemního plynu se v letech 2023 až 2030 zvýší o 60 procent. Tím se v Indii zdvojnásobí potřeba dovozu LNG, protože domácí produkce podle odhadů poroste mnohem pomaleji než poptávka.

Zatímco mladá populace a ekonomický růst vedou ke zvýšení poptávky po plynu na rozvíjejících se trzích, jako je Alžírsko, Egypt, Malajsie a Indonésie, domácí produkce na těchto trzích se v příštích 15 letech sníží až o 50 milionů tun. To znamená, že bude méně plynu na export, uvádí ve svém výhledu Shell.

K uspokojení rostoucí poptávky, zejména pak v Asii, by mělo být do roku 2030 k dispozici více než 170 milionů tun nových dodávek LNG. Časový harmonogram spouštění nových projektů LNG je však nejistý, upozorňuje Shell. Několik projektů LNG zaznamenalo v posledních dvou letech zpoždění kvůli geopolitickému napětí, regulačním překážkám, nedostatku pracovních sil a překážkám v dodavatelském řetězci, což zpozdilo dostupnost asi 30 milionů tun nových dodávek LNG až na rok 2028. Pro srovnání - tento objem představuje velikost dovozu LNG do Indie.

Loni se objem obchodů s LNG v celém světě zvýšil pouze o dva miliony na 407 milionů tun, zejména kvůli problémům se zvyšováním nových dodávek. Šlo tak o nejmenší roční nárůst za poslední desetiletí. Očekávaná nabídka se loni pohybovala mezi sedmi a 20 miliony tun, a nedosáhla tak ani té nejnižší hranice předpokládaného pásma.

Poptávka po LNG v Evropě se bude zvyšovat v letošním roce i v následujících letech. "Evropa bude potřebovat LNG i po roce 2030, aby vyrovnala rostoucí podíl nestabilních obnovitelných zdrojů energie ve svém energetickém sektoru. V dlouhodobějším horizontu by se nynější infrastruktura pro zemní plyn mohla využívat k dovozu bio-LNG nebo syntetického LNG a mohla by se upravit i na dovoz zeleného vodíku," uvádí Shell.

Významný růst dodávek LNG bude ze Spojených států jakožto největšího vývozce. Do roku 2030 by mohl potenciálně dosáhnout 180 milionů tun ročně a představovat asi třetinu celosvětové nabídky. Analytici očekávají, že společně s rozšířením rozsáhlého projektu North Field v Kataru, kde se počítá s náběhem produkce v roce 2026, by Spojené státy a Katar mohly do roku 2035 poskytovat asi 60 procent celosvětové nabídky LNG.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, zigmunds

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ