Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.
Vítr Santa Ana dokáže vytvořit příznivé podmínky pro vznik lesních požárů smrtící síly nebo je podněcovat. Vysušuje totiž vegetaci, když fouká nad krajinou, a rozdmýchává plameny, jakmile vzplanou.
V Los Angeles a okolí zuří zejména požár Palisades, který již sežehl 96 kilometrů čtverečních plochy, a požár Eaton, který spálil 57 kilometrů čtverečních. Silný suchý vítr situaci ještě zhoršuje tím, že vrhá žhavé uhlíky do dalších míst s vyschlým křovím.
Zatímco v pátek a sobotu se hasiči snažili využít krátkého útlumu, v neděli se do oblasti vrátil silný vítr o nárazech až 110 kilometrů za hodinu. Podle předpovědi budou nepříznivé povětrnostní podmínky pokračovat i tento týden.
Vítr Santa Ana vane v období od září do května a fenomén obvykle trvá několik dní v kuse. Když se nad pouštěmi na východě Kalifornie vytvoří systém vysokého tlaku, sune vzduch k pobřeží Tichého oceánu. Při pohybu podél pohoří Santa Ana a Sierra Nevada a skrz údolí se vítr stlačuje - roste jeho teplota a klesá relativní vlhkost.
V jižní Kalifornii horký a suchý vítr, který dokáže vyvracet stromy, zvedat prach a pevné částice, způsobuje problémy už dlouho. Požár Thomas, při němž v roce 2017 shořelo více než 1000 budov, byl zčásti poháněn právě větrem Santa Ana.
List The Washington Post přirovnal tento jev k "obřímu fénu" a spisovatelé si již dlouho všímají vlivu, jaký má vítr na psychiku obyvatel.
Americký autor Raymond Chandler napsal, že tento vítr je tak horký, že "se člověku ježí vlasy, cukají nervy a svědí kůže."
"Ten vítr hnal písečné bouře podél silnice 66. Kopce a nervy po něm byly tak vysušené, že málem shořely," napsala o větru Santa Ana spisovatelka Joan Didionová.