Máte při pohledu na vaši koupelnu pocit, že to není přesně ono, ale nejste si jisti, co "to ono" vlastně je? Inspirací pro vás může být malé ohlédnutí za veletrhem Cersaie v italské Bologni, na kterém největší a nejvýznamnější výrobci obkladů, dlažeb i veškerého koupelnového vybavení udávají módní trendy.
"Zdaleka už, ale neplatí, že keramické obklady jsou určené pouze pro koupelny, kuchyně a na podlahu do předsíně. Kvalita materiálu, dokonalost dezénu, šíře nabídky a užitné vlastnosti jsou na vysoké úrovni. Obklady lze bez potíží použít prakticky v celém obytném interiéru a na řadě míst ve venkovním prostoru," říká na úvod akademický sochař a hlavní šéfdesigner SIKO Koupelen Karel Novotný.
Velmi elegantně působí jako obklad v ložnici za stěnu lůžka, na podlaze nebo jako dominantní stěna v obývacím pokoji. Při vhodném výběru laik nepozná, že se nejedná o skutečné dřevo nebo kámen. Pocit studeného povrchu snadno vyřešíme instalací topné rohože pod dlažbu. Nabídka je rozsáhlá a uspokojí jakékoliv přání.
Výrobci nepřišli s žádným zcela převratným přístupem, barevností nebo dezénem. Soustředili se na rozvoj a zdokonalení stávajících – osvědčených provedení. Doplnili již existující řady o nové formáty, dekorace i neočekávané kombinace.
"Barevnost se spíše zklidňuje, zjemňuje. Převládají přírodní zemité odstíny. Je to dáno i mohutným nástupem technologie digitálního tisku. Tou již disponují i menší výrobci. Umožňuje fotorealistický tisk i v menších nákladech," říká Novotný. Možnost dokonalé reprodukce povrchů a struktury kamene nebo dřeva vede k výše zmíněné jemnější a klidnější barevnosti a soustředění se na detail. Zde se možnosti digitálního tisku uplatní nejvíce.
Samozřejmě stále v nabídce nalezneme také osvědčené výrazné barvy a kontrastní kombinace – červenou, oranžovou, pistáciovou, modrou, ale i starorůžovou a fialovou. "Na vrcholu se drží barva bílá, ale zdá se, že její hvězda stoupá. Najdeme ji jako základní barvu v řadě kombinací. Převažuje bílá a černá v provedení vysokého lesku. Oblíbené jsou jemné nuance šedé doplněné zmíněnou bílou a akcent tvoří červená nebo oranžová," vysvětluje Novotný ze SIKO Koupelen.
Běžné je použití neobvyklých dekorů a doplňků do standardních obkladů – skleněných listel, nerezových nebo hliníkových pásků a mozaiky. Mozaika, jako doplněk k obkladu je stále bohatě zastoupena. Provedení i barevnost jsou nápadité, rafinované, dominují rozličné kombinace – ztavované sklo, pokovený povrch, zlacení, využití nerezu a hliníku. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk. Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny.
Dominujícím prvkem je reliéf – obklady vystupují z plochy, povrch je zvlněný, drážkovaný, prolamovaný a provedený v jednom barevném tónu, kdy stěnu oživuje hra světla a stínu.
U imitací dřev se setkáme se širokou škálou úprav – od matu po vysoký lesk (přeleštěný povrch), reliéfní kartáčovanou strukturou nebo iluzí hrubého řezu po pile. Vysoce elegantním dojmem působí lapovaný reliéfní povrch. Lapování – lehké přeleštění plastické struktury dlažby – se často využívá. "Rozleštění přitom bývá i záměrně nerovnoměrné a vyvolává pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu. S dřevěnou dlažbou lze pracovat jako s klasickými parketami a vytvářet v ploše ornamenty a intarzie," radí Novotný.
Reliéf v jiné podobě najdeme i v další výrazné skupině – u keramických obkladových kazet. Ty se přímo inspirují dřevěným profilovým obložením stěn zámeckých prostor a textilními tapetami. V retro podobě si je zamiluje romantik. Letos se více objevovalo i střízlivější, jednodušší provedení, které se uplatní i v moderních interiérech. V České republice není tento styl zatím příliš využíván.
Inspirace textilem je v obkladech již léta oblíbeným tématem a milovník tohoto stylu nebyl zklamán. Například klasický damaškový vzor v decentních odstínech se objevuje v nabídce velmi často.
Formát obkladů i dlažeb se zastavil na maximu 120 x 120. Ukázali jsme si, čeho jsou výrobci schopni a nyní je čas k návratu zpět - k rozšiřování a zdokonalování proporcí a skladebnosti rozličných velikostí. Vedle klasiky 30 x 60, 60 x 60, 50 x 20 se objevují specifické rozměry - 40 x 80 či 75 x 75, kterými se výrobci odlišují od ostatních. Převažuje protáhlý obdélníkový tvar.
"Hit minulého roku – Slim provedení (tedy síla 3 až 5milimetrů) je u všech významných výrobců také. Většinou již nabízejí klasickou sílu a ve stejném provedení (barvě, povrchu) i tenký střep," uzavírá výčet nejnovějších trendů Novotný.