Elektromobily přehledně: Jak je to s jejich výdrží a dobou nabíjení?

28. 4. 2023 13:23
Elektromobily přehledně: Jak je to s jejich výdrží a dobou nabíjení?
Elektromobily přehledně: Jak je to s jejich výdrží a dobou nabíjení?

Přestože výrobci automobilů ve velkém přecházejí na modely s čistě elektrickým pohonem, realita na silnicích je taková, že klasické spalovací motory stále jednoznačně dominují. Většina populace tak nemá s elektromobily žádnou zkušenost a z elektrické budoucnosti má obavy. Je na místě obávat se problémů s dojezdem a dobíjením?

Proč se u elektromobilů hledí na dojezd?

I v případě, že se o elektromobily příliš nezajímáte, jste nepochybně zaznamenali neutuchající debatu o jejich výdrži, resp. dojezdu na jedno nabití. Jde o ukazatel, který se u vozů s klasickým spalovacím motorem takřka neřeší. Jaké jsou důvody?

Dotankovat vůz s klasickým spalovacím motorem je otázka několika málo minut. Síť čerpacích stanic je navíc tak rozsáhlá, že s trochou nadsázky lze říct, že diesel nebo natural seženete takřka na každém rohu. Se spalovacím motorem tak můžete velice pohodlně cestovat i na delších vzdálenostech. U elektromobilů je situace trochu jiná.

Energie, která elektromobil pohání, je uložena v bateriích - podobně jako třeba ve vašem mobilním telefonu, notebooku či jiném spotřebiči s akumulátorem. Jen jde o baterii s nesrovnatelně vyšší kapacitou. Baterii ale nelze nabít tak snadno, jako natankujete nádrž a dobíjení elektromobilu tak může na cestách znamenat zastávku dlouhou až několik desítek minut. Proto je dojezd vozu na jedno nabití v případě vozů na elektrický pohon zásadním ukazatelem, který výrazně zvyšuje komfort zejména na delších trasách.

Jaký je dojezd současných elektromobilů?

Dojezd vozů jednotlivých výrobců se značně liší. Maximální dojezd se u nejlepších modelů pohybuje kolem 600 km. Na trhu je ale i mnoho modelů s dojezdem nižším než 300 km. Jak ale jistě tušíte, jde o údaje "tabulkové" udávané výrobcem. Dojezd je testován za specifických podmínek, v reálném provozu tak teoretického dojezdu většinou nedosáhnete.

Dojezd vozu navíc časem o jednotky procent klesá (baterie mírně ztrácí svou maximální kapacitu), roli hrají i styl jízdy, zapnuté topení či klimatizace, směr větru, jízda do kopce či z kopce a mnoho dalších aspektů. Agresivní jízdou v chladném dni při zapnutém topení můžete aktuální dojezd snížit o desítky kilometrů.

Tip: Obáváte se, že se vám vybije baterie? Klid vám dodají asistenční služby, které může obsahovat vaše povinné ručení. Můžete si tak například rychle zajistit odtažení k nejbližší dobíjecí stanici.

Jak dlouho budu auto dobíjet?

Při nabíjení z klasické domácí 230V zásuvky vám dobití automobilu potrvá celou noc. Počítejte asi s deseti hodinami. Oproti tomu komerční rychlonabíječky mohou vůz kompletně dobít za několik desítek minut. Připravte se ale na to, že za výkon si připlatíte a 1 kWh vás tak zpravidla vyjde dráž oproti dobíjení pomalému.

Autor: PR ČLÁNEKFoto: , https://www.pexels.com/photo/white-car-charging-3846205/

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ