Nejčastější mýty o investování

23. 2. 2022 06:00
Nejčastější mýty o investování
Nejčastější mýty o investování

K investování potřebuji hodně peněz a detailní znalost finančních trhů. Běžný člověk s tím nemůže jen tak začít a kvůli velkému riziku taky nejspíš přijde o úspory. Právě kvůli těmto i dalším mýtům se někteří lidé bojí investovat, ale často zbytečně.

S rostoucí inflací, která postupně snižuje skutečnou hodnotu úspor, se nevyplatí schovávat si peníze pod polštářem nebo na běžném účtu. Řešením může být pravidelné investování, zejména začínající investoři z něj ale občas mohou mít obavy.

V průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank totiž mezi respondenty zaznívalo přesvědčení, že investovat nemohou, protože tomu dostatečně nerozumí nebo na investování nemají potřebné finance. Trojici nejčastějších důvodů, proč lidé neinvestují, uzavírá strach z rizika ztráty peněz. Proč ale těmto mýtům nevěřit?

  • Risk může být zisk

Určitá míra rizika k investování patří. Vždy ale záleží na tom, jak investor k riziku přistupuje a jaké si pro zhodnocení peněz vybírá investiční nástroje. Roli hraje také způsob diverzifikace, tedy jak rozděluje své investice. "Investor nejprve vyplňuje takzvaný investiční dotazník, který vyhodnotí jeho znalosti, zkušenosti, postoj k riziku a vhodnost investičních nástrojů," popisuje Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank. Obecně platí, že čím vyšší je potenciální výnos v případě úspěchu, tím vyšší je riziko ztráty, když se nedaří. Pro snížení rizika je důležité zejména vhodně peníze rozložit mezi více různých investičních nástrojů. A čím delší období potom investor pro svou investici zvolí, tím je pravděpodobnější, že dosáhne jejího očekávaného zhodnocení.

  • Začít investovat jde i s málem

Díky moderním technologiím je dnes možné investovat řádově už od jednotek stovek nebo tisíců korun, často navíc i bez vstupních poplatků. Investování tedy rozhodně není jen výsadou bohatých, začít je možné i s málem, a není tedy nutné hned vynakládat větší sumy peněz. Například klienti Air Bank mohou investovat už od stokoruny do podílových fondů, od tisícovky se službou Portu nebo s prvním vkladem alespoň deset tisíc korun vstoupit do Zonky Rentiéra. Všechny tyto služby jsou bez vstupních poplatků a je možné si je jednoduše sjednat online.

Nejčastější mýty o investování

  • Titul z finančnictví není potřeba

Profesionální broker na burze se bez důkladné finanční průpravy v oboru neobejde. U začínajících investorů pak (nejen) míru jejich znalostí posuzuje zmíněný investiční dotazník. Investice jsou také regulované zákonem a poskytovatel musí klientovi nabídnout pouze ty investiční příležitosti, na které má znalosti a které odpovídají jeho postoji k riziku ztráty peněz. Nejrůznější služby pro investory jsou přitom dostupné prostřednictvím webových a mobilních aplikací, díky kterým k nim má přístup prakticky každý.

Jestli se v tuto chvíli rozmýšlíte, jakou cestou se v investování vydat, vězte, že děláte správně. Je totiž důležité si nejprve ujasnit, co od investování očekáváte. Tedy zda počítáte s dlouhodobou investicí s horizontem i několika desetiletí, anebo jestli budete potřebovat peníze třeba za dva nebo tři roky využít jiným způsobem a hledáte jen možnosti jejich krátkodobého uložení. Také je vhodné si stanovit, jestli chcete vkládat pravidelně menší částku, nebo naopak jednorázově větší obnos, a v neposlední řadě si také ujasnit svůj přístup k riziku.

"Podobné otázky by si začínající investoři určitě položit měli a podle nich potom zvolit vhodnou strategii investování. V Air Bank nabízíme několik typů investičních příležitostí, které jsou určeny i pro úplné začátečníky. Investovat se navíc dá i s malou částkou, kterou můžete vkládat každý měsíc. Váš rozpočet to výrazně nezatíží, ale díky pravidelným investicím se časem může nastřádat zajímavá částka," dodává Filip Zavřel.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ