Máte pocit, že vás neustále sleduje "Velký bratr", který už se téměř neliší od toho, jenž je fiktivní postavou Orwellova antiutopického románu 1984? Naučte se chránit svoji identitu pomocí VPN sítí. Je to snadnější, než si myslíte.
S VPN se možná mnozí z nás setkali jako s nástrojem, který dokázal třeba firemní notebooky připojené kdekoliv na internetu propojit do jedné sítě. Technologie VPN, tedy Virtual Private Network, však nově roste na popularitě díky schopnosti zvyšovat naši bezpečnost na internetu. Ukradená identita je zatím stále spíše námětem sci-fi a kriminálních románů než skutečností. Avšak to, že váš provider sleduje, na jaké stránky se na internetu připojujete, a dokonce má povinnost tyto údaje po nějakou dobu uchovávat, je známá věc. Stále více lidí se cítí nesvobodně a hledá způsob, jak své soukromí chránit a svoji online identitu anonymizovat. Právě k tomu lze sítě VPN využívat.
VPN je pro každého, kdo si chce v prostředí internetu zachovat svoji anonymitu. Využívají se veřejné VPN sítě, zpravidla zahraniční, nabízející služby i pro Českou republiku, jež mají schopnost šifrovat internetové připojení každého, kdo si služby VPN aktivuje. Mnohé z nich jsou zdarma, některé za malý a poměrně zanedbatelný měsíční poplatek. Službu je možné využívat najednou pro více zařízení, obvykle jak pro PC, tak pro mobilní telefon.
Jaké jsou největší výhody využití VPN sítí?
V první řadě díky VPN anonymizujete svoji IP adresu. Právě ona je v online prostředí vašim identifikátorem. S využitím VPN služby je vám přidělená jiná, zahraniční IP adresa, nebo si dokonce můžete vybrat stát, ze které má nová IP adresa být. Současně se vaše komunikace s navštívenými webovými stránkami změní na šifrovanou. Stránky, na které přijdete, už nevidí vás a vaši IP adresu, ale pouze danou VPN síť.
Utajenou se stanou informace o vašem připojení, ale rovněž o tom, z jakého státu se připojujete. To lze využít zejména v případě, že máte zájem využívat například různé online streamovací služby, které jsou však dostupné pouze v některých zemích. Pokud se připojíte z IP adresy v ČR, je vám služba automaticky zablokována. VPN umožní tuto blokaci snadno obejít. Prostě se připojíte přes IP adresu té země, pro kterou jsou dané streamovací služby povoleny. Takto se podíváte například na různé sportovní přenosy, pořady i filmy.
VPN vás chrání i při využívání internetu na veřejných wi-fi sítích. Právě na nich jsme jako uživatelé velice ohroženi a ani si to neuvědomujeme.
Na mnoha místech, v zaměstnání, ve škole, na sítích veřejných institucí, můžete narazit na blokaci různých stránek. I to lze obejít právě díky využití služeb VPN.
Seznamte se s nejlepšími VPN sítěmi
Víte, že si anonymitu na internetu můžete zajistit i zcela zdarma, nebo v řádu pár korun měsíčně? Internetový projekt KODINO dal dohromady nejlepší VPN služby použitelných i v České republice. Vybral celkem devět VPN služeb s cenou od 0 do 190 Kč měsíčně. Ti znalejší si tak mají možnost podrobně služby projít a zvážit, která je vhodná právě pro ně. Pro začátečníky se hodí třeba služba Proton VPN. Je zcela zdarma, umožňuje připojit až 10 zařízení a hodí se jak pro PC, tak pro mobilní telefony. Služba má aktuálně 586 serverů ve 44 zemích světa. Jde o švýcarskou vysokorychlostní VPN s nejvyššími bezpečnostními standardy. Takže to, že je služba zdarma, ji neubírá nic na kvalitě. Funguje pro Windows, Linux, MacOS, iOS i Android.
Čím se od sebe jednotlivé VPN služby liší?
Pro každého uživatele je důležitá především rychlost připojení, ale současně i kvalita šifrování. Zatímco služby zdarma jsou spíše pevně nastaveny, u placených máte řadu možností vlastního nastavení, třeba pokud jde o zemi. To využijete u již zmíněných lokálně blokovaných streamovacích služeb.