Strážníci jsou podle ředitele pražské městské policie (MPP) Ludvíka Klemy vystavováni traumatizujícím zážitkům. Chce proto zlepšit péči o jejich psychické zdraví. Plánuje vytvořit systém, který by kombinoval pravidelná školení a individuální konzultace. Klema to řekl v rozhovoru s ČTK. Demotivující je podle něj i špatná vymahatelnost práva na ulicích. Podporuje proto změnu příslušných zákonů.
Část strážníků podle Klemy odchází ze služby, protože nevydrží extrémní psychický nápor, který na ně práce klade. "Nechat si každý den nadávat od lidí, nevydrží každý. Společnost dospěla k tomu, že si běžní lidé vybíjejí frustraci na strážnících. Navíc strážníci v Praze bývají často první u různých nehod a neštěstí," vyjmenoval příčiny Klema.
Psychology zaměstnává MPP už nyní, podle Klemy jich ale není dost. Chtěl by proto najmout více odborníků a zavést pravidelné povinné kurzy. "Jako mají povinně dopravní výchovu, zdravovědu, střelby, tak bude psychologická pomoc. V minulosti jsme udělali pilotní program různých on-line kurzů, ale odezva nebyla taková, jakou jsem čekal," přiznal Klema. Doplnil, že součástí projektu by měla být možnost kdykoliv požádat o individuální konzultaci.
Dalším důvodem, který podle ředitele MPP přispívá k frustraci strážníků, je špatná vymahatelnost práva. Pokud lidé na místě nesouhlasí s tím, že se dopustili přestupku, přejde případ do správního řízení. To se velmi často protáhne a případný postih přijde za řadu měsíců. Vznikla proto skupina, která připravuje podklady pro změnu legislativy. "Chceme zefektivnit práci strážníků na ulici," zmínil Klema. Další podrobnosti zatím nechce prozradit, protože návrhy ještě nejsou hotové.
V rozhovoru také řekl, že strážníci narážejí na problém s cizinci, kteří často opakují stejné přestupky, například řízení pod vlivem alkoholu. "Je to taková beznaděj policistů. Oni někoho chytí a další den ho chytí znovu," pronesl šéf MPP. V případě Ukrajinců je podle Klemy problém obtížně řešitelný kvůli válce.