Pro velký zájem prodloužil pražský Obecní dům výstavu velkoformátových děl malíře Otta Plachta do 16. března. Původně měla výstava Prchavá věčnost Amazonie skončit 22. února, navštívilo ji ale také přes 400 lidí za jediný den, informovala ČTK za spolupořádající Galerii Kmoch Jana Mňahončáková.
Některé z Plachtových obrazů z amazonské části dosahují délky až šesti metrů. Výstava je přehlídkou děl malíře, který střídavě žije v peruánské džungli a v Praze, od roku 2000. Podpořilo ji peruánské velvyslanectví.
Placht v ateliéru u peruánského města Pucallpa vlastními barvami zobrazuje džungli, domorodé duchovní tradice a také civilizační tlak, jemuž čelí prales. Absolventa pražské Akademie výtvarných umění ovlivnilo setkání s peruánským umělcem a šamanem Pavlem Amaringem v 90. letech. Placht se cítí být při tvorbě prostředníkem pro krajinu, která se jeho rukama otiskuje na plátno.
V Peru se také sblížil s místním indiánským kmenem a přivezl výšivky jeho členek. "Amazonie není jen ekologický systém, ale také kulturní a myšlenkový prostor, který nás učí vnímat vztahy mezi přírodou, člověkem a duchem pralesa," uvedl Placht. Na plátnech i jiných podkladech ztvárnil cesty džunglí, mytologii stromů, zachytil i duchy. Výstava také obsahuje ukázku indiánských prací, výšivek.
Placht, někdy nazývaný jako malíř džungle, využívá přírodní pigmenty, které získává z rostlin či z kůry stromů, kombinuje je s olejovými barvami, akryly. Dosahuje specifické barevnosti, podle kurátora Andrey Louise Ballardiniho malováním holýma rukama prohlubuje vztah s přírodou.
"Téměř každý, kdo na výstavu přijde, stráví ve výstavních sálech Obecního domu více času než na jiných výstavách. Součástí každého plátna Otty Plachta je silná emoce, která zřejmě svým intimním způsobem přitahuje a nepouští," uvedla za Obecní dům Karolina Ouředníčková.
Placht vystudoval Akademii výtvarných umění v 80. letech, věnoval se monumentální tvorbě a takzvané divoké malbě.