Letecká katastrofa, která se před 15 lety, 10. dubna 2010, stala u západoruského Smolenska, otřásla celým Polskem. V letadle totiž zahynulo všech 96 osob na palubě včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského, jeho manželky, skoro celé polské generality, několika poslanců a guvernéra centrální banky.
Delegace letěla do ruské Katyně uctít památku 22 000 Poláků zastřelených v roce 1940 sovětskou tajnou policií NKVD. Příčiny katastrofy jsou dodnes předmětem polemik. Ruské vyšetřování zdůraznilo vliv počasí a chyb polské posádky, zatímco polská strana z podílu na neštěstí viní i ruské dispečery, kteří letounu nezakázali přistát.
Přistání v mlze
Polský vládní speciál Tu-154 odstartoval z Varšavy 10. dubna v půl osmé ráno a zhruba o hodinu později těsně před přistáním na vojenském letišti Smolensk-Severnyj v husté mlze sestoupil hluboko pod normální dráhu přiblížení. Vzápětí zachytil křídlem o stromy a narazil do země, dopadl v zalesněné oblasti kousek od ranveje.
Kromě prezidentského páru zahynul mimo jiné náčelník generálního štábu generál Franciszek Gongor, místopředsedkyně Senátu Krystyna Bocheneková, místopředseda Sejmu Krzysztof Putra, náměstek ministra obrany Stanislaw Komorowski nebo šéf Národního bezpečnostního úřadu Aleksander Szczyglo.
Nedbalost a špatné počasí nebo ruští dispečeři?
Událost zasáhla i polskou politiku - konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS) v čele s dvojčetem zesnulého prezidenta Jaroslawem Kaczyńským obviňovali tehdejší liberální vládu z nedbalosti při přípravě návštěvy a z nedostatečného vyšetřování. První polská vyšetřovací komise, vedená bývalým ministrem vnitra Jerzym Millerem, dospěla k závěru, že vládní letadlo se zřítilo vinou nedbalosti a špatného počasí. Vinu podle ní nesli i ruští dispečeři, kteří piloty uvedli v omyl.
Kaczyński ale vždy tvrdil, že jeho bratr byl zavražděn. Strana PiS, která se dostala k moci v roce 2015, poté zřídila zvláštní podvýbor pro vyšetřování neštěstí a jeho vedením pověřila Antoniho Macierewicze, bývalého ministra obrany a blízkého Kaczynského spojence. Tento podvýbor v únoru 2016 obnovil vyšetřování tragédie, v jehož rámci byly v listopadu téhož roku exhumovány ostatky řady obětí, včetně Kaczyńského a jeho choti, uložené v katedrále na krakovském hradě Wawel.
Teorie o výbuchu na palubě
Antoni Macierewicz prohlásil v dubnu 2022, že pád letadla ve Smolensku byl důsledkem "nezákonného zásahu ruské strany". Macierewiczova subkomise navzdory závěrům znalců prokuratury ve své zprávě potvrdila tezi o výbuchu v letadle před nárazem stroje do země. Podvýbor podle Macierewicze potvrdil přítomnost stop výbušnin na různých částech letadla, včetně trhaviny TNT a materiálů používaných v termobarických zbraních.
Původní zpráva Millerovy komise však před lety konstatovala, že nenašla žádné stopy po detonaci výbušnin nebo leteckého paliva. Macierewicz rovněž odmítl chyby polských pilotů nebo posádky letounu. Podobná zjištění jeho podvýbor představil už v technické zprávě v roce 2018.
V souvislosti se zprávou této komise obvinil Jaroslaw Kaczyński v dubnu 2022 Rusko, že bylo v pozadí katastrofy u Smolenska. V listopadu 2022 soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku v den pádu letadla.
Sabotáž to nebyla
Po vzniku nové vlády vedené premiérem Donaldem Tuskem polské ministerstvo obrany v roce 2023 oznámilo, že rozpouští Macierewiczovu komisi. A polská prokuratura loni v dubnu oznámila, že vede vyšetřování proti třem ruským důstojníkům kvůli podezření, že letecké neštěstí způsobili. Soud na podezřelé Rusy vydal zatykače. Dosavadní posudky však podle prokuratury nepotvrzují tezi předchozí vlády o tom, že se letadlo zřítilo vinou úmyslné sabotáže na palubě stroje.
Neštěstí vyústilo i ve spor mezi Jaroslawem Kaczyńským a bývalým prezidentem Lechem Walesou. Odvolací soud v červenci 2019 ponechal v platnosti rozsudek, který rozhodl, že Walesa se má Kaczyńskému omluvit za výroky, které mu připisovaly odpovědnost za katastrofu. Kaczyński žaloval Walesu za to, že na svém facebookovém účtu napsal, že Kaczyński, "hnaný falešnou statečností" při letu delegace do Smolenska "vydal nařízení k přistání, i když věděl, že panuje špatné počasí, a způsobil tak leteckou katastrofu z 10. dubna 2010".
V listopadu 2018, v předvečer oslav sta let od vzniku meziválečné druhé republiky, byl ve Varšavě na Pilsudského náměstí odhalen pomník Lecha Kaczyńského. Od dubna téhož roku zde rovněž stojí památník všem obětem letecké tragédie.