Předsedkyně federální volební komise Ellen Weintraubová v noci na dnešek uvedla, že dostala od amerického prezidenta Donalda Trumpa dopis, podle kterého byla z funkce odvolaná. V prohlášení na sociální síti X dodala, že prezident krok učinil v rozporu s platnými právními normami a naznačila, že prozatím ve funkci zůstává. Bílý dům se k věci ihned nevyjádřil, napsal deník The New York Times (NYT).
Weintraubová ve svém příspěvku zveřejnila obrázek dopisu, který údajně od hlavy státu dostala ve čtvrtek. V dokumentu s hlavičkou Bílého domu datovanému 31. ledna prezident šéfce komise stručně oznamuje, že ji tímto odvolává z funkce, a to s okamžitou platností. "Děkuji vám za vaše služby," píše Trump.
"Existuje legální způsob, jak nahradit členy federální volební komise - tohle to není," napsala Weintraubová. "Měla jsem to štěstí sloužit americkému lidu a cestou způsobit pár potíží. To se v nejbližší době nezmění," dodala. V rozhovoru s NYT uvedla, že prezidentův krok považuje za neplatný a že zvažuje, jak na něj reagovat.
Členy vedení volební komise jmenuje prezident a potvrzuje Senát. Podle NYT komisaři odchází až ve chvíli, kdy hlava státu navrhne náhradního člena a zákonodárci nominaci potvrdí. Trump v dopise zveřejněném Weintraubovou žádného nástupce nejmenoval a proces obsazení jejího postu by trval nejméně týdny.
Federální volební komise je orgán s více než 300 zaměstnanci, ve vedení komise je šestičlenná skupina tvořená třemi republikány a třemi demokraty. Předsednický post každý rok zastává jiný člen a demokratka Weintraubová se jej ujala v lednu, místopředsedou je republikán James Trainor.
Weintraubová podle webu komise "důsledně prosazovala smysluplné prosazování zákona o financování volebních kampaní a důsledné zveřejňování informací". Ve vedení komise je od roku 2002, přičemž její původní mandát vypršel v roce 2007, ve funkci však zůstala. Volební komise je ve Spojených státech hlavním nástrojem dozoru nad dodržováním pravidel volebních kampaní, v důsledku rovnováhy mezi dvěma hlavními politickými stranami v jejím vedení je však v této činnosti mnohdy paralyzovaná, uvádí NYT.
Pakliže Bílý dům snahu o odvolání Weintraubové potvrdí, půjde o další střípek rozsáhlých personálních čistek, které prezident Trump zahájil ihned po návratu do Bílého domu. Jeho tažení zatím dopadalo na činitele ministerstev zahraničí či spravedlnosti i na níže postavené orgány jako je Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB) dohlížející na ochranu práv zaměstnanců. Prezident při tom v některých případech zřejmě nedodržuje požadované postupy, jako když odvolal několik inspektorů vládních složek, aniž by s 30denním předstihem informoval Kongres.