Prezident Jun Sok-jol čelí snahám opozičních stran o odvolání z funkce

Zahraničí
4. 12. 2024 22:01

Jihokorejské opoziční strany dnes předložily návrh na odvolání prezidenta Jun Sok-jola, který v úterý nečekaně vyhlásil v zemi stanné právo. Parlament následně v hlasování prezidenta vyzval k odvolání tohoto kroku, což Jun respektoval a vláda stanné právo po šesti hodinách zrušila. O prezidentově odchodu by se bude hlasovat v pátek 6. prosince; část ministrů mezitím dnes v reakci nabídla svou rezignaci. Odborové organizace pohrozily stávkou, pokud hlava státu neodstoupí, a v Soulu dnes pokračovaly protesty a shromáždění.

Na dnešním zasedání vlády svolaném premiérem Han Duk-soem téměř všichni členové kabinetu, včetně ministrů financí, spravedlnosti či školství, oznámili svůj záměr rezignovat, napsala agentura Jonhap. Premiér ministry vyzval, aby i nadále pokračovali v plnění svých povinností. Už předtím svou rezignaci nabídl ministr obrany Kim Jong-hjo, který měl vyhlášení stanného práva prezidentovi navrhnout. Rezignaci oznámili také někteří členové úřadu prezidenta, včetně šéfa prezidentské kanceláře.

Jun Sok-jol vyhlásil v úterý stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil "vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek". Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností.

Jihokorejská opozice dnes večer formálně předložila v parlamentu návrh na odvolání prezidenta, který podepsalo 190 opozičních poslanců a jeden nezávislý poslanec. Pokud Jun sám neodstoupí, bude k jeho odvolání nutná dvoutřetinová podpora 300členného parlamentu a následně podpora nejméně šesti soudců ústavního soudu. To je o jednoho méně, než je minimální počet sedmi soudců potřebný k projednání případu odvolání prezidenta, a zákonodárci tak musí před samotným impeachmentem urychlit proces jmenování nových soudců.

Pokud se parlament rozhodne Juna odvolat, prezident ztratí ústavou dané pravomoci do doby, než o jeho osudu rozhodne ústavní soud. Jeho prezidentské povinnosti by v takovém případě převzal premiér Han Duk-so. O návrhu se bude hlasovat v pátek.

Jihokorejci se dnes vydali do úřadů, podniků a škol jako každý jiný den. Ani v hlavním městě Soulu nezůstaly prakticky žádné viditelné známky nočního politického dramatu. Ale mnozí obyvatelé zůstávají v šoku z nečekaného zvratu událostí, který srazil akcie a jihokorejskou měnu na několikaletá minima v době již tak ochabujícího hospodářského růstu.

Stanné právo bylo v Jižní Koreji vyhlášeno poprvé za více než 40 let, což znepokojilo jihokorejské spojence včetně Spojených států, které mají v Jižní Koreji rozmístěných téměř 30.000 vojáků.

Mnoha lidem, kteří situaci sledovali zvenčí, se zdá, že náhlý politický chaos přišel z ničeho nic. Poslanec opoziční Demokratické strany Kim Min-sok ale v minulých měsících varoval, že se Jun chystá vyhlásit stanné právo, napsal zpravodajský server The Guardian.

Podle korejských analytiků vzrostly obavy poté, co několik klíčových vojenských pozic, týkajících se obrany, kontrarozvědky a informací o Severní Koreji, obsadili lidé, kteří vystudovali stejnou školu jako prezident. Opoziční představitelé, jako je Kim Min-sok, naznačovali, že tyto osoby by mohly hrát rozhodující roli při prosazování stanného práva v nepředvídatelných situacích.

Jun Sok-jol je v současnosti rekordně neoblíbený, popularita hlavy státu u voličů klesla v souvislosti s několika korupčními skandály - včetně toho, že Junova manželka přijala darem kabelku od Diora, a také toho, který se týkal manipulace s akciemi. Minulý měsíc byl prezident nucen se v celostátní televizi omluvit a prohlásit, že zřídí úřad, který bude dohlížet na činnost první dámy. Odmítl však širší vyšetřování, po kterém volaly opoziční strany.

Autor: ČTKFoto: ČTK/AP, Lee Jin-man

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ