Nehodu jihokorejského letadla na letišti v Muanu na jihozápadě země dnes přežili jen dva členové posádky, ostatních 179 lidí na palubě při ní zemřelo, uvedla agentura Jonhap.
Podle agentur je to nejhorší letecká katastrofa, která Jižní Koreu postihla za 27 let. Soustrast Jihokorejcům vyjadřují lídři z celého světa včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové nebo amerického prezidenta Joea Bidena.
Stroj typu Boeing 737-800 aerolinek Jeju Air směřoval z thajského Bangkoku do Muanu, kde se mu ale nepodařilo napoprvé přistát. Na záběrech z druhého pokusu, který agentury označují za nouzový, je patrné, jak dvoumotorové letadlo bez vysunutého podvozku ve velké rychlosti klouže po ranveji a po nárazu do betonové zdi za koncem přistávací dráhy exploduje.
Jako o možné příčině jihokorejské úřady mluví o selhání podvozku, možná i v důsledku střetu s ptákem, o čemž ale experti oslovení agenturou Reuters pochybují.
"Po nárazu letadla do zdi byli cestující katapultováni z letadla. Šance na přežití jsou extrémně nízké," citoval Jonhap dopoledne jednoho z představitelů hasičů. Jeho prognóza se naplnila, když se záchranářům, kterých na místě spolu s policisty, hasiči a vojáky bylo přes 1500, podařilo zachránit jen dva členy posádky.
Oba jsou v nemocnici mimo ohrožení života a jeden z pacientů na konci dne komunikoval s lékaři. Ředitel nemocnice v Soulu médiím sdělil, že u 33letého člena palubního personálu nejsou patrné žádné známky ztráty paměti či jiných kognitivních problémů. Druhý přeživší je podle médií ve stabilizovaném stavu v jiné nemocnici.
Rodiny zesnulých mezitím dávaly najevo různé emoce od hněvu po nevěřícnost. "Když jsem viděl video nehody, letadlo se zdálo být nekontrolovatelné," řekl agentuře Reuters otec jedné z obětí. "Piloti asi nemohli dělat nic jiného. Moje dcera, které bylo jen 40 let, takhle dopadla. Je to neuvěřitelné... Je mnohem laskavější než můj syn," pokračoval.
V letadle podle médií cestovali vedle dvou Thajců pouze občané Jižní Koreje. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake ČTK potvrdil, že podle informací úřadu v něm nebyl žádný český občan.
Jižní Koreu naposledy postihlo velké letecké neštěstí v roce 1997, kdy se před přistáním na tichomořském ostrově Guam zřítilo letadlo společnosti Korean Air a zahynulo 228 z 254 lidí na palubě.
"Byla jsem zdrcená, když jsem viděla záběry havárie letadla v Muanu," reagovala na dnešní tragédii předsedkyně EK von der Leyenová. "Má nejhlubší soustrast rodinám obětí a celé Korejské republice. Jako váš partner stojí Evropa po vašem boku v tomto čase truchlení," uvedla. Upřímnou soustrast už dříve vyjádřil také český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Podobné vzkazy adresovali Jihokorejcům také papež František nebo čínský prezident Si Ťin-pching. Americký prezident uvedl, že se společně s manželkou Jill modlí za pozůstalé a že Spojené státy jsou připraveny poskytnout jakoukoli potřebnou podporu. Do Jižní Koreje již americké úřady vyslaly tým expertů, který bude pomáhat s vyšetřováním nehody.