Pro absolvování vyšetření, takzvaného screeningu, který má za cíl včas odhalit rakovinu plic, nemusí lidé přestat kouřit. Na dnešní tiskové konferenci to řekla členka výboru pacientské organizace Hlas onkologických pacientů Michaela Tůmová. Časně odhalený nádor dává podle lékařů vyšší šanci rakovinu přežít. Vyšetřování současných či bývalých kuřáků ve věku 55 až 74 let stát organizuje od roku 2022, dosud zachytává nádor u zhruba čtyř vyšetřených lidí ze 100. Většinou jde o dobře léčitelná stadia.
Pokud je nádor malý a bez metastáz jinde po těle, je šance na přežití podle vedoucího lékaře pneumologické ambulance Fakultní nemocnice Brno Bohdana Kadlece až 80 procent. "Řada těchto pacientů je po léčbě trvale bez známek onemocnění a k jeho návratu už nedojde," uvedl.
Potřeba je ale nádor najít dříve, než se objeví zdravotní potíže. Potom lékaři mohou nádor i operovat. "Rozhoduje každý centimetr v době diagnózy. Čím větší nádor je, tím horší prognóza," řekl. V současné době přijde včas asi třetina pacientů, ideální by bylo 70 procent.
"Pokud však nemoc odhalíme až při výskytu příznaků, jako je kašel, dušnost nebo vykašlávání krve, obvykle se jedná o pokročilé stadium. Ve čtvrtém stadiu přežívá pět let méně než deset procent pacientů," řekl Kadlec. Dodal, že lékaře s tak rozvinutým nádorem vyhledá zhruba polovina nemocných.
Odhaduje se, že v Česku žije asi 300.000 lidí, kteří by měli vyšetření absolvovat. Podle Tůmové ale screening stále navštěvuje málo lidí, často i proto, že se obávají, že budou muset přestat kouřit. To ale není nutná podmínka, je potřeba absolvovat vyšetření na počítačovém tomografu (CT) ve specializovaném centru.
"Vyšetření CT je bezbolestné a trvá jen několik minut. Díky účasti v programu získá pacient kontrolu nad svým zdravím, protože prohlídky probíhají v pravidelných ročních až dvouletých intervalech," doplnil přednosta kliniky Milan Sova. V prvních dvou letech praktičtí lékaři oslovili s nabídkou screeningu asi 22.000 lidí, polovina z nich podle dřívějších informací odmítla.