Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal výnos, podle kterého má být během jarních odvodů - od 1. dubna do 15. července - povoláno do armády k povinné vojenské službě 160.000 mužů ve věku od 18 do 30 let. Jde o největší odvod do armády za posledních 14 let, napsal server The Moscow Times. Loni na podzim úřady povolaly ke službě v armádě 133.000 lidí, na jaře to bylo 150.000 mužů.
Putin od rozpoutání války proti Ukrajině ujišťoval, že do bojů nasadí pouze profesionální vojáky a že povolanci k povinné vojenské službě se do války nedostanou. Ale v médiích se od začátku invaze objevovaly zprávy o zapojení povolanců do války. Například povolanci tvořili zčásti posádky vlajkové lodi ruské Černomořské flotily, křižníku Moskva, který ukrajinské síly potopily v dubnu 2022, připomněl server BBC News.
Ruské ministerstvo obrany se při jarním odvodu chystá rozeslat povolávací rozkazy v elektronické podobě, přes portál státních zakázek, anebo v Moskvě přes portál starosty hlavního města. Povolávat se bude ale i tradičně, papírovými povolávacími rozkazy, zaslanými v doporučených dopisech, anebo předanými osobně, poznamenaly The Moscow Times a dodaly, že přes všechna ujišťovaní o digitalizaci vojenské korespondence věc podle expertů ještě stále úplně nefunguje a zatím jde spíše o testovací provoz ve třech regionech a Moskvě, kde vojenské úřady už začaly masově rozesílat elektronické povolávací rozkazy - hlavně moskevské soudy začaly brance pokutovat, pokud rozkazu neuposlechnou. Lidem vyhýbajícím se předvolání na vojenskou správu hrozí i to, že úřady po nich vyhlásí pátraní a zařadí je do programu pro rozpoznávání totožnosti lidí cestujících například v moskevské podzemce. Podle některých právníků tak moskevské úřady testují nové způsoby nátlaku, které by se v budoucnu mohly uplatnit i v celostátním měřítku.
Vojenská služba je v Rusku povinná, ale už dlouho je citlivou záležitostí. Mnozí Rusové raději odchází i do zahraničí, aby se vyhnuli převzetí povolávacích rozkazů, vydávaných dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Obavy vzrostly zejména poté, co řada branců byla poslána bojovat do války proti Ukrajině, přestože úřady v čele s prezidentem Putinem ujišťovaly, že na bojiště žádné povolance neposílají, a také po nečekané mobilizaci 300.000 mužů vyhlášené Putinem na podzim 2022 k doplnění ztrát ruských sil. Chaos při mobilizaci vyvolal v zemi jinak vzácnou veřejnou kritiku. Statisíce Rusů raději utekly do ciziny v obavě ze zavlečení do války, kterou Putin rozpoutal svým rozkazem z února 2022 ke vpádu vojsk do sousední země.