Body pro vína z Česka
19.05.2009 08:21 Původní zpráva
Tuzemská vína sklízí na soutěžích v zahraničí jednu medaili za druhou. Nejvíce v cizině bodují bílé odrůdy, s prázdnou se však domů nevracejí ani vína červená či růžová.
Po medailové smršti na prestižní mezinárodní výstavě Vinalies Internationales v Paříži, kdy vína z Česka vybojovala celkem 45 cenných kovů (devět zlatých a 36 stříbrných) a v procentuální úspěšnosti se zařadila do první pětice zemí soutěže, dokázala zopakovat úspěch také o měsíc později. V dubnu excelovala bílá a červená vína na Concours Mondial de Bruxelles ve Valencii (vinaři si odvezli celkem osm zlatých a deset stříbrných medailí) a pozadu nezůstala ani vína růžová. Na jejich mezinárodní soutěži Le Mondial du Rosé v Cannes obdržely zlato hned dva ze čtyř přihlášených vzorků. Naposledy vylepšili vinaři scóre minulý týden v Londýně. Z prestižního veletrhu London International Wine Fair si přivezli celkem sedm medailí (jednu stříbrnou a šest bronzových).
ČTĚTE TAKÉ: Vinaři z Česka si přiezli z Londýna sedm medailí
Podobně úspěšná tažení za hranice tuzemští vinaři nepamatují. Podle hlavního someliéra Národního vinařského centra Marka Babisze jdou zahraniční úspěchy tuzemských vinařů nahoru zejména v posledních třech letech. V minulosti se vinaři hlásili na klání v cizině sami a sporadicky, protože jim účast prodražovalo „zápisné" a vysoké náklady na dopravu.
Zlom nastal v roce 2007, kdy se organizace společné účasti na zahraničních soutěžích ujalo vinařské centrum za finanční podpory Vinařského fondu. „V roce 2007 bylo odesláno do zahraničí 412 vzorků a přivezli jsme 200 medailí. O rok později vinaři dodali 772 vzorků a přivezli si celkem 338 medailí, tedy opět téměř 50 procent. Vzhledem k tomu, že se na mezinárodních výstavách uděluje běžně maximálně 30 procent medailí, jde o obrovský úspěch," pochvaluje si Babisz.
Na vavříny nejčastěji dosáhnou bílá vína - ať už suchá nebo se zbytkovým cukrem. Červená a růžová nejsou podle Babisze horší, ale mají smůlu - vinaři si při výběru na soutěže méně věří, a tak je tolik nepřihlašují. „Je to obrovská škoda, protože umějí vyrobit špičková červená i růžová vína. Dokládají to úspěchy ze soutěží: na Concours Mondial de Bruxelles (kde porotci hodnotili téměř šest tisíc vín z šedesátky zemí světa, pozn.red.) získal Vinselekt Michlovský za Pinot noir stříbrnou medaili nebo na Vinalies International Paris uspěli s červeným vínem Tomáš Krist za Svatovavřinecké nebo Livi za Zweigeltrebe," připomíná.
ČTĚTE TAKÉ: Vína z Česka sklízela medaile ve Valencii
Růžáky z Moravy vybojovaly zlato v Cannes
Významně bodovali tuzemští vinaři i na Vinitaly ve Veroně, kde se letos sešlo téměř 3700 vín z dvaatřiceti zemí světa. „Tři roky za sebou obdržela Česká republika jedno ze šesti ocenění pro nejlepší vinařskou firmu soutěže. Letos ho získalo malé vinařství Pavla Bindera z Rakvic," upozorňuje someliér. Velkým úspěchem byl také zisk jedné z osmadvaceti Velkých zlatých medailí pro Vinařství Kovacs za Sauvignon, pozdní sběr 2008. „Po Championu z loňského roku v Tel Avivu za Pálavu od Vinselektu Michlovský jde o druhý nejvýznamnější úspěch našeho vinařství," myslí si Babisz.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.