Káva se začíná pít i v afrických zemích, nejen v Etiopii
17.02.2010 18:47
Koncentrovaná černá káva - tradičně připravovaná na kamnech na dřevěné uhlí ve vysokých mosazných kotlících připomínajících starý arabský svět - je specialitou keňského pobřeží, jež je vyhrazena mužům, píše agentura Reuters.
Starobylá tradice ale zatím nedokázala přitáhnout mladé muže, kteří by ji zachovali i do budoucna. "Mladé lidi tato kultura nezajímá," říká Swaleh, okružní průvodce po staré části Mombasy, jež ožívá vždycky večer, když se muži vydají do ulic na svůj pětišilinkový (korunový) šálek kávy.
Na druhou stranu však takový trend zažívají velká města po celé východoafrické zemi. Mladí lidé chodí do nóbl kaváren nebo restaurací a dávají si kávu místo čaje, jenž je zatím ještě preferovaným nápojem od britského panství. A to navzdory tomu, že Keňa patří k pěstitelům jedné z nejlepších káv na světě.
"Kavárny jsou velmi trendy a slouží jako místa srazu mladých lidí i obchodníků, kteří si v nich posedí a podiskutují," prohlašuje Philip Gitao, výkonný ředitel regionální Asociace východoafrických kvalitních káv (EAFCA). "Skutečně zaznamenáváme malý nárůst konzumace zvlášť díky počtu kaváren."
Je velmi obtížné získat přesnější údaje, nicméně EAFCA odhaduje, že Keňané zkonzumovali pouze 3000 tun z více než 50.000 tun kávy, které z jejich země vzešly v sezoně 2008/09.
Sousední Etiopie, která je největším producentem této suroviny v Africe a je považována za pravlast kávovníku, vypije až polovinu ze své roční produkce 330.000 tun. Etiopská populace je prostě tradičním milovníkem tohoto nápoje. Lidé z oboru říkají, že keňští producenti se potýkají s poklesem a chtějí pěstovat kulturu pití kávy, aby podpořili prodej na domácí půdě.
"Když jsme se dostali do úvěrové tísně, utrpěla velká část průmyslu. Domácí konzumace je jedna z cest, jak pojistit pěstitele proti rozmarům mezinárodních cen," zdůrazňuje Gitao.
Keňané vždycky dávali přednost pití černého čaje před kávou - tento zvyk jim zůstal z doby vlády britských kolonialistů, kteří obchodovali více s čajem nežli kávou a čaj zaváděli, aby měli větší zisky.
Další bývalá britská kolonie Uganda je druhým největším producentem kávy v Africe hned po Etiopii a přesto není schopná prosadit větší prodej na domácím trhu.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel král italské kávy
Podle EAFCA, která má v ugandské metropoli Kamapale své sídlo, bylo v Ugandě zkonzumováno loni pouze 8400 tun z produkce 198.000 tun. Nicméně se tu objevuje nový trend chodit do kaváren typu Starbucks a vychutnávat si tam tento aromatický nápoj.
"Dát kávě značku nového životního stylu znamená nasměrovat lidi k pití kávy. Každý chce být moderní a ztotožnit se s popíjením kávy," prohlašuje Eric Omondi, maloobchodní ředitel kavárenské společnosti Dormans v Keni. "Když jsme začínali, těžko byste tu hledali kulturu pití kávy. S postupem času se to ale lidi naučili, vědí, co chtějí. Máme příznivce, kteří vědí, co hledají, když jde o dobré capuccino nebo dobré espresso."
Společnost v Keni otevřela první obchod v roce 2003 a nakonec vytvořila řetězec 11 poboček. Doufá, že letos měsíčně prorazí s 50 tunami pražené kávy.
Vláda podporuje také propagaci soukromého sektoru, aby zvýšila i příjem z keňského zrna.
"Je velmi politováníhodné, že můžeme produkovat vysoce špičkový produkt a všechno, co můžeme dělat, je vyvážet," postěžoval si ministr zemědělství William Ruto na výroční konferenci o africké kávě, která se konala právě v jeho zemi. "Myslím, že si taky zasloužíme to nejlepší."
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.