Nedejte na povidlové fámy
30.09.2009 12:03 Původní zpráva
A tak ho tu máme! První podzimní den v celé své kráse. Švestky dostaly první pohlazení ranním mrazíkem a je čas je kvapíkem očesat. Dělají se jim u stopky malinké vrásky a to je dobré znamení.
Jsou plné cukru. Jaká je má zábava na první podzimní den? Jako tradičně, vaření povidel. Aby se vám povidla povedla, musíte se s nimi pořádně a ze všech sil míchat. Povidla v hrnci prskají a nadskakují, kdo je nepřivede k poslušnosti velkou měchačkou, spláče nad tou pohromou.
Lžu! Věřte mi. Povidla vůbec míchat nemusíte. Zapomeňte na všechny povidlové fámy. Podaří se i bez míchání a kdo chce pokročit ještě o krok dál, může je upéct i v troubě. Já se přikláním ke klasickému způsobu, tzn. posadit široký kastrol s povidly na plotnu, přikrýt ho poklicí a na rovné 4 hodiny z kuchyně odejít, protože tahle procedura se bez naší asistence docela dobře obejde. Můžete mi to klidně věřit. Mám pro vás recept na povidla, u kterého se nezpotíte a švestková úroda vám bude dělat jen příjemnou společnost.
Švestková povidla bez míchání
Přísady: 6 kg vypeckovaných švestek, 1 kg cukru, 1/4 litru 8% octa, 1 vrchovatá lžička skořice, 100 ml rumu
Nejsložitější procedurou je natrhat a vypeckovat švestky. Bez těch se povidla neobejdou. Pokud vám to i za tuhle námahu pořád stojí, mohu vám slíbit, že tím veškeré riziko končí a začíná docela zábavná procedura.
Všechny zralé švestky vypeckujte a vhoďte je do širokého kastrolu se silnějším dnem, jednoduše vezměte kastrol, na který se můžete spolehnout. Švestky zasypte cukrem a přilijte ocet. Již od této chvíle se s povidly nemíchá. Kastrol zavřete poklicí a nechte 24 hodin stát na chladnějším místě. Druhý den posaďte kastrol na kamna a švestky přiveďte k varu. Vařte cca 1 hodinu pod poklicí prudším varem a poté teplotu zmírněte na minimum a nechejte na kraji plotny jen lehce probublávat po dobu 4-5 hodin. Nemíchejte, neujídejte, jen po očku kastrol kontrolujte a poslouchejte tichý koncert, jak se za bublajících zvuků švestky mění v povidla a v kuchyni to voní jak na procházce ve švestkové aleji.
Když jsou povidla vařená, ještě horká promixujte ponorným tyčovým mixérem. Stačí jen krátce a máte z nich hned sytě purpurovou směs těch nejlepších domácích povidel. Zbývá poslední krok, transport do sklenic. Tak, a kus letošního léta máte pod víčky a budete ho tam mít tak dlouho, dokud víčko nezvednete.
Aby byla povidla ještě povedenější přidávám do nich skořici a rum. Kapku rumu ještě ukápněte na povrch povidel těsně před zavíčkováním, neboť rum je výtečný konzervant. Naplněné skleničky otočíme víčkem dolů a necháme je do druhého dne vychladnout. Teprve potom obrátíme a uskladníme.Takto připravená povidla se nikdy nekazí. Jednak k tomu v praxi nedostanou ani čas, protože jsou vynikající a povidla tu nejsou jen proto, aby se dávaly do buchet. Jsou lahodná a ta kupovaná se jim v žádném případě nemohou ani přiblížit. Když máte doma povidlovou zásobu, můžete si na sklenku povidel troufnout i jinak.
Švestkové fantazírování
Co s domácími povidly? Tahle jemná povidla jsou lehce roztíratelná, proto vám mohou dělat společnost u snídaně na pečivu s máslem, na palačinkách, lívancích a na všem, kam si je troufnete dám. Já říkám, že strkat je jen do buchet je vlastně škoda.
S odvahou se přeneste z kategorie sladkých moučníků třeba do steakhausu, protože pikantní švestková omáčka dělá masu toho nejlepšího kamaráda. Kečup s hořčicí bledne závistí, jak to švestkám ve společnosti pěkného kusu masa sluší.
Švestková omáčka
Přísady: 3 lžíce švestkových povidel, 1 malou cibulku jemně nasekanou, 2 dl kuřecího vývaru, 1 lžíci sójové omáčky, 1 lžičku hnědého cukru, 1/3 lžičku kajenského pepře
Všechny suroviny rozmixujeme na kaší. Pokud je omáčka příliš řídká, povaříme ji na kamnech, aby se tekutina odpařila a omáčka se zahustila. Omáčku podáváme v misce, aby si každý mohl namáčet kousky grilovaného masa podle chuti. Určitě nezbude (maso ani omáčka). Ještě jednodušším nápadem je, když smícháte ostrou dijonskou hořčici se lžící povidel. I takhle jednoduše si můžete vyrobit švestkovou omáčku k masu.
Více receptů naleznete na foodblogu Šárky Škachové www.gurmanka.cz.
Foto: Šárka Škachová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.