V italském vinařském srdci studují gastronomové
07.06.2010 15:10
Na severu Itálie hostí Univerzita gastronomických věd více než 600 studentů z celého světa. Škola byla založena v roce 2004 mezinárodní organizací Slow Food pro "odhodlané milovníky kvalitního jídla" a slouží jako výzkumné a vzdělávací centrum v oblasti gastronomie.
Ojedinělá Univerzita gastronomie leží v obci Bra, sídle ekologicko-gastronomického hnutí založeného v roce 1986 Carlem Petrinim. Vyrostla v samém srdci vinařského kraje Le Langhe, několik set metrů od města Alba, metropole bílého lanýže. Hnutí Slow Food, jež má ve znaku hlemýždě a chlubí se 100 000 členy ve 132 zemích, má být protikladem stylu fast food. Bojuje proti uniformitě chuti a za obranu gastronomie, která přihlíží k životnímu prostředí a zachovává místní tradice.
ČTĚTE TAKÉ: Pro chřest měl slabost i generál De Gaulle
Mezi předměty, které se na škole vyučují, jsou vinařství, biologie, gastronomie, smyslová analýza potravin, historie kuchařství a vína, antropologie nebo marketink a komunikace. Studenti ročně vyrážejí na pět studijních cest po Itálii nebo do ciziny. Studium trvá tři roky a ročně se platí školné 13 500 eur (asi 35 000 Kč). K dosažení magisterského titulu si student musí ještě rok studia přidat, přičemž školné pak činí 21 000 eur (550 000 Kč), škola poskytuje také stipendia.
Univerzita leží v impozantní budově z 19. století, postavené královskou rodinou sardinsko-piemontskou. Pece i hrnce byste v ní ovšem hledali marně. Studenti tu nestudují proto, aby se stali kuchaři, nýbrž gastronomy. Ti mohou podle Univerzity gastronomických věd (UNISG) pracovat ve všech oblastech kvalitní výživy: ve výrobě, distribuci, propagaci i komunikaci. Univerzita se zrodila v roce 2004, když Carla Petriniho napadlo pojmout gastronomii jako vědu a zdůraznit její "citovou, kulturní a humanistickou" složku, uvádí ředitel školy Valter Cantino.
Chtěla jsem víc, než se jen naučit vařit
Místním studentům se podle agentury AFP líbí především interdisciplinární přístup. "Složila jsem maturitní zkoušku a udělala fyzikálně-chemickou přípravku, ale způsob studia mi nevyhovoval. Když chcete ve Francii studovat stravování, je to buď příliš technologické, nebo se musíte stát kuchařem. Chtěla jsem se naučit více než jen vařit," zdůrazňuje jednadvacetiletá Francouzka Guillemette Barthouilová.
Dcera výrobců fois gras a uzeného lososa nevylučuje, že jednou převezme rodinný podnik i s jeho tradicí, nejprve chce ale pokračovat ve studiích zemědělství a regionálního rozvoje. Také šestadvacetiletý Laine Steelman z Kalifornie vyznává již dlouho zásady hnutí Slow Food. Od čtrnácti let pracuje u slavné kalifornské šéfkuchařky Alice Watersové, jež je samozřejmě také členkou zmiňovaného hnutí. Po dokončení školy chce Guillemette Barthouilová vytvořit neziskovou organizaci pro rozvoj biozemědělství a zemědělské ekonomie v americkém státě Kentucky, který je znatelně méně nakloněn myšlenkám slow food než jeho rodná Kalifornie.
Svému vlastnímu projektu předpovídá dobrou budoucnost: "S krizí se všechno změnilo a všichni vědí, že je třeba změnit systém výživy, soustředit se více na lokální ekonomii místo dovážení produktů pocházejících z druhého konce světa," říká. Čtyřiadvacetiletá Claudia Garcíová z Ekvádoru jeho optimismus zjevně nesdílí: podle AFP se s obavami táže, jaká ji čeká budoucnost, až opustí školu a vrhne se na pracovní trh. "Možná až vyjdeme, zjistíme, že to, co jsme předtím viděli, byla utopie," soudí. "Jsou to ale utopie, které razí nové cesty," dodává.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.