Degustace vín patří k oblíbeným kratochvílím
08.06.2009 12:12
"Z hlediska společenského patří k dobrému zvyku vědět něco o vínech a umět o nich mluvit. Degustací se účastní lidé, kteří se chtějí něco dozvědět a naučit," řekl Radomír Mervart z vinného sklepu Le Marché de TerraVina. Podle něj je zájem o víno spojený zejména s cestováním. "Lidé jezdí po světě a chtějí se zdokonalovat. Když procházejí městy a obchody v nich, vidí velké množství vín. Mnohdy však nevědí, které si mají vybrat a co je k čemu vhodné," uvedl.
V prostředí sklepa z 15. století v blízkosti Staroměstského náměstí působí degustace jako posvátný rituál. Když odborník na francouzská vína Hynek Vich pozvedne číši Cote Rotie, ročník 2006, poznamená, že jde o umělecké dílo, které však svého vrcholu teprve dosáhne. "Jsou to vína výjimečná, s vyhraněným charakterem. Jsou mladá, ale vyvolávají pocit budoucnosti a těšení se na to, co přinesou v příštích letech. To je zásadní pro dnešní ochutnávku," vysvětluje.
Ke kořenům vín ze severní Rhony
Účastníci degustace se také dozvědí, že vína ze severní Rhony, která jsou tématem odborného výkladu, si skvělou pověst získala díky půdě a výjimečnému prostředí, v němž se pěstují. Jejich tradice sahá do dob římských. "Byla to vína, která byla obdivována papeži a králi. Vždy byla půvabná, podmanivá, tělnatá, intenzivní a štědrá. Přinášela krásu a vzrušení," vysvětluje Vich.
Známý poradce v oblasti vín zdůrazňuje, že člověk by si na víno měl udělat čas. "Měl by se na něj soustředit. Víno mu přináší určité poselství z hlediska barvy, vůně, chutě i aromatické intenzity," řekl. Podle něj dobré víno není nikdy "vulgární". "Kvalitní víno je vznešené. Je komplexní, harmonické a elegantní. Elegance zároveň působí jako něco svůdného," tvrdí. Svým výkladem se prý znalec snaží ovlivnit myšlení degustátora. "Jsem poslancem vína, abych ho dokázal upřesnit a pomoci lidem uvědomit si, co jim víno přináší," vysvětlil. Zároveň ale připouští, že tajemství, které víno obnáší, musí hledat každý sám. "Je tam překvapení, očekávání a touha. Nikdy tam není vysvětlení," říká o svém vnímání.
Podle Mervarta se Češi začali zajímat o dobré víno ihned po listopadu 1989. "Za minulého režimu se zájem českých obyvatel soustřeďoval na česká, moravská, slovenská vína a dovoz z Bulharska a Maďarska. Jen v několika vybraných prodejnách byla vína z tradičních vinařských zemí. V současné bohaté nabídce si ovšem lidé mnohdy nevědí rady před stěnou plnou vín. "Poradíme jim, ale chtějí mít zaznamenanou také chuť vína. Při degustaci tu možnost mají," vysvětlil.
K dobrému vínu patří vybrané pochoutky
Účastníky degustací prý zajímá kulinářská, ale také komerční stránka. "Lidé chtějí vědět, jak se víno s pokrmem snoubí," uvedl Mervart. V Česku je však podle něj stále aktuální trend, že se víno pije samostatně a nevychutnává s pokrmy. "Lidé chtějí znát, které víno je dobré si vybrat pro posezení s přáteli, aniž by to provázela večeře nebo společenský oběd," uvedl. Další se pak zajímají o víno jako investici.
"Víno je také artikl. Je dobré koupit jej mladé a sledovat jeho vývoj. Člověk pak má radost, že jej koupil za dobrou cenu a že ho zkvalitnil nejen v jeho výraze, ale zhodnotil i investici," uvedl Vich. Cena vína však podle něj není to hlavní. "Víno je součástí evropské historie a kultury. Toho bychom si měli vážit a uvědomit si to. Nikoli však z hlediska ekonomického, ale z hlediska uctivosti k minulosti a k radosti, které víno přináší," uvedl.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.