Prodej šampaňského na britském trhu vyšuměl
23.03.2009 12:07
Nedávno se v londýnském Banqueting House sešli zástupci stovky firem obchodujících se šampaňským, kupců a ochutnávačů, kteří stanovují jeho kvalitu. Všichni se shodli na tom, že se žízeň po nejslavnější francouzské tekutině zanedlouho vrátí. "Není pochyb, že to letos po všech stránkách nebude snadné," řekl Charles King z firmy Maisons, Marques & Domaines Ltd, která do Británie dováží věhlasnou značku Louis Roederer. "Trh pro střední vrstvy oslabil, prodeje se oproti loňskému roku snížily, ale ne o tolik, kolik by si lidé mohli myslet," uvedl pro Reuters ve starobylém sále, který zdobí devět velkých desek od vlámského mistra Petera Paula Rubense.
Daniel Lorson, vedoucí komunikace v hospodářské organizaci CIVC (Comité interprofessionnel du vin de Champagne), si myslí, že dlouhodobější výhled vypadá růžověji. "Šampaňské je víno úspěchu a oslavování. Teď sice k oslavám není tolik příležitostí, ale my jsme připraveni se zase odpíchnout." Na banketu se během jediného dne otevřelo na 10 000 lahví šumivého moku a ochutnalo 200 vzorků. Většina ochutnavačů se svou sklenicí jen zakrouží, přičichnou a pak nápoj vyplivnou zpátky do kbelíku.
Názory účastníků na šampaňské jsou pro pěstitele ve Francii důležité. Británie je zdaleka největším dovozcem. V roce 2008 se sem dovezlo 36 milionů lahví, což je dvakrát více než u druhého největšího zahraničního odbytiště, USA. Údaj za poslední rok představoval meziroční pokles o 7,8 procenta a do konce krize by se mohl ještě prohloubit. "Jsme opatrní, protože si všímáme toho, co se děje po celém světě. A spotřebitelé, dokonce i milovníci šampaňského, v době hluboké krize dvojnásob váhají," řekla Francoise Perettiová, ředitelka Champagne Bureau, kanceláře, která reprezentuje francouzské výrobce v Británii.
Bublinky? Možná i se slevou
Podle této kanceláře se dovoz během poslední britské recese jen za rok 1992 snížil o 34 procent. Výrobci si podle Perretiové uvědomují, že byl pokles v roce 2008 méně dramatický díky tomu, že krize zasáhla Británii tvrdě až od září. Po doznění posledních dvou krizí začala vždy do 12 - 18 měsíců spotřeba opět růst. Louis Roederer, stejně jako další výrobci šampaňského, zmrazil pro rok 2009 své ceny, aby zastavil pokles spotřeby. A zástupci na ochutnávacím banketu, včetně největšího jednotného trhu, Francie, hovořili i o zlevňování.
Odvětví obchodu se šampaňským doufá, že v celosvětovém měřítku poptávka v zemích jako Indie, Rusko a Čína nahradí zvyšující se úpadek na vyspělejších trzích. "Pro nás je důležité, že se v současnosti můžeme spoléhat na víc velkých trhů," řekl Lorson z CIVC. "Dříve to bylo jen pár zemí v západní Evropě, pak USA a Japonsko. Teď existuje víc jak 20 zemí, z nichž se v každé prodá ročně přes milion lahví."
Jakkoli je situace v Británii v dlouhodobém výhledu špatná, delegáti se snaží na věc pohlížet z dlouhodobého hlediska. "Ve stejné situaci jsme se octli už dříve - na začátku 90. let byla krize v obchodu se šampaňským. Dostali jsme se z ní velice rychle a jsem si jistý, že se nám to opět podaří," uvedl King.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.