Šampaňského se prý letos prodá méně. Až o čtvrtinu
16.12.2009 08:22
"Champagne se nekupuje kvůli ceně, ale kvůli statusu a image - tedy zákazníci kupují stále stejné značky ale v jiné frekvenci," uvedl Kočí. Kromě lidí z vyšších příjmových skupin kupují šampaňské pro různé slavnostní příležitosti často zejména firmy. "Velkou část zákazníků tvoří korporátní klienti, kteří letos samozřejmě nemají důvod slavit," řekl Kočí.
ČTĚTE TAKÉ: Bublinky v šampaňském koncentrují aromatické látky
Přestože část české laické veřejnosti označuje za šampaňské nesprávně jakýkoliv sekt, označením Champagne se můžou honosit pouze šumivá vína mající původ ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. V oblasti působí přes tisíc producentů. Někteří z nich pouze pěstují révu, hrozny pak prodávají šampaňským domům, kde slavný šumivý nápoj vzniká.
Domácí trh pravého šampaňského přitom v posledních letech nepřetržitě rostl. Přesto je jeho podíl na prodejích šumivých vín v zemi stále zanedbatelný, většina Čechů a Češek dává přednost levnějšímu sektu, zejména tomu z tuzemské provenience.
Cena? 350 korun i desítky tisíc
Cena šampaňského se v Česku pohybuje od zhruba 350 korun u nejlevnějších vín privátních značek obchodních řetězců až po několik desítek tisíc. Nejprodávanějšími značkami šampaňského v Česku jsou značky Moët & Chandon a Veuve Clicquot Ponsardin, které vlastní největší prodejce šampaňského na světě; firma LVMH Möet Hennessy Louis Vuitton SA. "Tyto dvě značky představují 50 až 60 procent prodeje veškerého Champagne u nás," poznamenal Kočí.
ČTĚTE TAKÉ: V klání someliérů šampaňského bodoval Švéd
Ještě výrazněji dopadá hospodářská recese na samostatné producenty šampaňského ve francouzském regionu Champagne. Kvůli poklesu prodeje perlivého nápoje po celém světě se tamní pěstitelé a stáčírny dohodli, že letos sklidí o 32 procent hroznů méně a nechají tak miliardy kuliček vína shnít na zemi. Produkce lahví šampaňského se pak má snížit o 44 procent, uvedl v září list Wall Street Journal (WSJ). Pěstitelé vína v oblasti Champagne přitom výrazně nesnížili objem sklizně hroznů od roku 1955, kdy byla úroda neobvykle vysoká.
Celosvětový prodej šampaňského by měl letos klesnout na 260 milionů lahví z 339 milionu lahví v roce 2007. V roce 2008, kdy začala ekonomická recese, se prodej snížil na 322 milionu lahví a zaznamenal první pokles od roku 2000, píše WSJ. Lídr světového trhu LVHM za první pololetí roku zaznamenal pokles tržeb za víno a šampaňské o 28 procent na 458 milionů eur (zhruba 11,8 miliardy Kč).
Dařit se nebude ani jiným šumivým vínům
Podle marketingového ředitele největšího tuzemského výrobce sektu, firmy Bohemia Sekt postihne mírný pokles celý trh šumivých vín. V zemi se jich letos prodá 15 milionů lahví, loni to bylo o 100.000 lahví více. "Záleží ale na předzásobení trhu, protože my vidíme prodejní čísla, ale nevíme, kolik sektů zůstane po silvestrovské noci na skladech obchodníků," uvedl již dříve Fousek. Spotřeba sektů v ČR loni meziročně mírně vzrostla z 1,2 na 1,4 litru na osobu a rok. V nejvíce srovnatelném Německu mírně klesla na 3,9 litru, ale i z toho je podle Fouska vidět, že český trh má velmi slušný potenciál růstu.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdražší šampaňské světa? Krug z roku 1928
Největší český výrobce vína, Bohemia Sekt, chce letos prodat 11 milionů lahví sektů, stejně jako v roce 2008, ale o 500.000 méně něž předloni. Rozhodne ale tradičně prosinec, kdy firma plánuje prodat tři až čtyři miliony lahví, z nichž přes 90 procent "odšpuntují" Češi na Silvestra.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.