Svatomartinská vína potečou proudem i na Slovensku
13.10.2009 15:41
Na předvánoční trh letos míří rekordní počet vín, organizátoři očekávají 800 000 až milion láhví. Loni jich bylo kolem 700 000, řekli dnes v Brně zástupci Svazu vinařů, Vinařského fondu a Národního vinařského centra.
ČTĚTE TAKÉ: Vinaři posílají na trh až milion láhví Svatomartinského
Loni mohli zájemci po celé zemi ochutnat 205 vzorků vín od 80 vinařů, letos Pavel Večeřa z Vinařského fondu odhaduje kolem 220 vzorků od více než sta vinařů. Kromě bílých, červených a růžových vín se letos nově mohou pod známkou Svatomartinské prodávat také takzvané klarety, tedy bílá vína vyráběná z modrých hroznů. "Senzoricky jsou od bílých téměř nerozeznatelná a chtěli jsme podpořit výrobu vín z červených odrůd vinné révy," řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra.
Kvalitu vína proklepne odborná porota
O tuzemskou obdobu slavnějšího francouzského beaujolais má zájem stále více vinařů. Před pěti lety o získání známky požádalo 36 firem, předloni 67 a loni už 86 vinařů. Pod názvem Svatomartinské se ale mohou prodávat pouze vína, která prošla senzorickými testy a hodnocení odbornou porotou. Loni v testech neuspěla zhruba sedmina vzorků, o rok dříve to byla pětina. Letos zasedne komise 20. a 29. října.
Mladá Svatomartinská vína jsou většinou lehká a jiskrná. Často se vyznačují jemnou ovocnou chutí, což znamená, že v nich lze odhalit vůni i chuť nejrůznějších druhů ovoce, jako jsou broskve, grapefruity, pomeranče, banány, hrušky, švestky a višně. Podle odborníků se tato vína nehodí k archivaci a jsou určena k rychlé spotřebě nejpozději do Velikonoc.
Pod značkou Svatomartinské se mohou prodávat pouze bílá vína odrůd Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané a klarety, růžová vína a červená vína odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké, které dozrávají dříve.
Koštovat se bude v celém Česku
Kromě Bratislavy se budou 11. listopadu zátky ze svatomartinských lahví vytahovat také tradičně na brněnském náměstí Svobody, kam loni přišlo na 2000 lidí. Košty svatomartinských vín se budou konat také v Uherském Hradišti, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Čejkovicích na Hodonínsku a Židlochovicích na Brněnsku. Další akce se od 11. listopadu plánují také v desítkách vinoték a restaurací po celé zemi.
Autorská práva ke známce Svatomartinské koupil od původního majitele Jiřího Kopečka v roce 2005 Vinařský fond. Dříve producenti platili za její využívání licenční poplatky, nyní hradí jen poplatek spojený s náklady na ohodnocení vín před udělením licence, který činí 500 korun za každý přihlášený druh vína. Vinařský fond známku Svatomartinské marketingově podporuje a propaguje.
Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. V tento den hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky nebo jim službu prodlužovali. Na stvrzení dobré služby si všichni poprvé přiťukli právě mladým vínem.
Foto: ČTK, Karel Šanda, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.