Vinařské Litoměřice budou rekordní
10.04.2008 14:35
Na šestý ročník prodejní a soutěžní výstavy Vinařské Litoměřice se letos přihlásil rekordní počet vystavovatelů vín. Akce, která se v litoměřickém kulturním domě uskuteční 18. a 19. dubna, se zúčastní více než 60 vinařů s celkem 450 vzorky vín.
Vystavovaná vína zhodnotila odborná porota tvořená šesti desítkami znalců už v pondělí, aby se na výstavě mohly předávat ceny. Výsledky soutěže musí ještě schválit komise ministerstva zemědělství, oficiálně budou vyhlášeny příští pátek. "V soutěži letos excelentně uspěli vinaři z Čech. V oblibě jsou nyní zejména vína přívlastková," uvedl pořadatel výstavy Pavel Kacerovský. Vzorky hodnotilo celkem deset komisí, v každé bylo šest znalců. Letos poprvé ještě znovu předsedové komisí přehodnocovali vína s největším počtem bodů.
"Letošním šampionem bílých vín se stalo víno z Moravy, byl to výběr z bobulí Chardonnay. V červených vínech se šampionem stalo jakostní víno Cabernet Moravia," řekl Kacerovský. Kromě šampionů vín budou vyhodnocena vína v mnoha dalších kategoriích, bude rozdáno na 20 zlatých medailí a více než stovka stříbrných.
Z vystavených vín je zhruba desetina ze zahraničí, například z francouzské oblasti Bordeaux, z Rakouska a Slovenska. Podle Kacerovského se výstava dostává do povědomí odborné veřejnosti. Na výstavě budou převažovat česká, protože výstava má hlavně propagovat domácí produkci.
Svatostánek vinařů
Soutěž už nedílně patří do Litoměřic, které jsou centrem jedné ze dvou českých vinařských podoblastí. Výstavu bude doprovázet kulturně-odborný program. Odborným garantem výstavy je Cech českých vinařů. Výstavu podporuje kromě Ústeckého kraje i řada měst.
Podle litoměřického starosty Ladislava Chlupáče vznikla v Litoměřicích i díky výstavě vín myšlenka na využití gotického hradu v sousedství kulturního domu. "Hrad nemá využití, proto jsme připravili projekt na jeho přestavbu. Uvnitř by měl vzniknout Svatostánek českého vinařství," řekl Chlupáč. Letos budou Litoměřice žádat o podporu projektu v hodnotě zhruba 150 milionů korun z různých grantů. "Pokud to vyjde, mohlo by se s přestavbou začít příští rok," uvedl starosta.
První zmínky o vinařství v oblasti Litoměřicka jsou staré 950 let, je o něm zmínka v Zakládací listině kapituly Litoměřické z roku 1057. Největší rozmach vinařství Litoměřicko zažilo za dob Karla VI., kdy tamní vinice zabíraly kolem 700 hektarů. Nyní je v litoměřické vinařské podoblasti 283 hektarů vinic, o které se stará 13 registrovaných vinařů. Produkují především bílá vína odrůd Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a šedé a Tramín. V celé republice se víno pěstuje zhruba na 19 500 hektarech, z toho v Čechách je rozloha vinic 648 hektarů.
Foto: Profimedia, www.hrady.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.