Zeleninu nechtějí jíst hlavně děti. Můžou za to rodiče?
09.05.2009 08:19
Zeleninu nechtějí jíst hlavně děti. Příčinou bývá nepříjemná chuť a špatný příklad rodičů. Vyplývá to z šetření Fóra zdravé výživy. Dítě vnímá chuť pokrmů mnohem intenzivněji než dospělý člověk - sladká je pro ně přijatelná a nahořklá nebo kyselá je mu naopak nepříjemná.
Odborníci na zdravou výživu proto radí nedávat malým dětem kyselé pomeranče, kiwi a jablka, ani nahořklé druhy zeleniny, jako jsou některé saláty a brukvovité rostliny. Co je podle odborníků naopak velmi dobré, je rodinný zvyk jíst zeleninu jako oblohu ke každému jídlu a ovoce ve formě salátů místo moučníku. Dítě pak má ovoce a zeleninu za přirozenou součást stravy a nenechává ji na talíři. Pokud ovšem rodiče sami ovoce a zeleninu nejedí, nebude ji jíst ani jejich dítě - a to přes všechno vysvětlování, jak je zdravá.
Zdravý člověk by měl denně sníst nejméně pět porcí ovoce a zeleniny. Jednou porcí se rozumí čajový šálek s obsahem 80 až 100 gramů, například šálek zeleninového salátu nebo ovocné šťávy, menší jablko či pomeranč, jedna mrkev. Denně by to mělo být nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny.
Když vitaminy, tak z ovoce
Podle dubnového průzkumu na internetovém portálu www.nadoma.cz 49 procent z více než 5000 lidí, kteří odpovídali, zásobuje své tělo vitaminy především z ovoce, 41 procent ze zeleniny a jen šest procent užívá vitaminové doplňky. Více než tři porce zeleniny denně sní jen šest procent lidí, necelá třetina dvě až tři porce a třetina jen jednu porci. Většina odpovídajících, 88 procent, dává přednost čerstvé zelenině před vařenou, dušenou či jinak tepelně upravenou.
Na saláty volí lidé nejčastěji olivový olej. Téměř všichni souhlasili s tím, že kvalitní majonéza může být součástí zdravého jídelníčku, pokud se konzumuje v přiměřeném množství, což je jedna polévková lžíce denně. K dochucení zeleniny nebo zeleninového salátu ji ale obvykle nepoužívají, přestože olej v majonéze obsažený pomáhá tělu vstřebávat vitaminy A, E a K, které jsou rozpustné pouze v tucích.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.