Toyota a Volkswagen prodávají nejvíce aut na světě, japonská automobilka zatím vede, německý koncern se jí ale snaží z pozice lídra sesadit. Běžnému zákazníku je celkem fuk, kdo vede žebříček, ovšem ve vedení společností se jedná o zásadní záležitost.
Snaze koncernu Volkswagen stát se nejpozději do roku 2018 největším výrobcem aut na světě teď trochu podřáží nohy rozepře v samotném vedení. Krizi vyvolalo zveřejnění sporu mezi předsedou dozorčí rady Ferdinandem Piëchem a generálním ředitelem Martinem Winterkornem. Piëch je patriarchou rodinného klanu, který ve Volkswagenu ovládá 50,7 % hlasovacích práv, a v posledních měsících na zasedáních dozorčí rady kritizoval směřování skupiny pod vedením svého bývalého chráněnce Winterkorna. Zejména poukazoval na špatný vývoj na americkém trhu, kde značka Volkswagen v minulých letech citelně ztratila. Čtvrteční schůzka nejvyšších pak rozhodla - Piëch prohrál, Winterkorn byl potvrzený v roli šéfa. Otázkou však zůstává, nakolik jsou rozpory vyřešeny.
Toyota odpověděla. Všichni jsou už v Mexiku, buenos dias, já taky jdu, začali spolu s Michalem Tučným prozpěvovat Japonci a vyhlásili, že postaví dva nové závody - jeden z toho v Mexiku (druhý v Číně). Chtějí tak zvýšit kapacitu výroby a zarazit choutky na světovládu právě Volkswagenu. Přitom prezident Toyoty Akio Toyoda před třemi lety zmrazil rozšiřování výroby, protože předešlá rychlá expanze měla negativní dopady na kvalitu, což vyústilo v rozsáhlé svolávání aut do servisů. Pokles prodeje během finanční krize navíc výrazně snížil využití výrobních kapacit a zvýšil zásoby. Od roku 2019 se má v Mexiku vyrábět model Corolla a firma tam hodlá přesunout výrobu tohoto modelu z továrny v kanadském Ontariu.
Mimochodem investovat do rozšíření výroby v Mexiku plánuje i Ford. A dokonce významnou částku 2,5 miliardy dolarů (zhruba 64 miliard korun). Podle zdrojů chce 1,3 miliardy investovat do rozšíření továrny na výrobu naftových motorů v severomexickém státě Chihuahua. Dalších 1,2 miliardy se pak chystá vložit do továrny na převodovky ve státě Guanajuato.
Čínské společnosti pokračují v expanzi. Společnost Ninebot koupí amerického výrobce dvoukolových elektrických vozítek Segway. Celá transakce má zajímavé pozadí. Firma Ninebot vznikla teprve v roce 2012 a vyrábí řadu motorizovaných dopravních prostředků na krátké vzdálenosti. Segway loni v září předložil americké Komisi pro mezinárodní obchod stížnost na Ninebot a další čínské firmy, které podle něj porušují jeho patenty a autorská práva. Segway požádal o zablokování dovozu konkurenčních vozítek do USA. Číňané spor vyřešili jednoduše - Segway prostě koupili...
Z Česka pak přichází dobrá zpráva v podobě možnosti online kontroly VIN kódů na vozidlech nebo informace o specifikaci výbavy konkrétních automobilů z výroby jako novinky pro snazší odhalení odcizených nebo bouraných vozidel při nákupu ojetých vozů, kterou představila společnost Cebia. Na základě těchto údajů může nakupující poznat, že nejde o předělaná auta nebo automobily pocházející z trestné činnosti.
Podvody při prodeji ojetých automobilů jsou v poslední době velice časté. Nedávná kontrola České obchodní inspekce poukázala na skutečnost, že až dvě třetiny autobazarů kontrolovaných na konci minulého roku porušovala předpisy. Nejčastěji podle inspekce u prodávaných aut neodpovídal stav tachometru. Nejhorší výsledky kontroloři zjistili v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde předpisy porušilo 12 ze 13 prodejců. Zbývá pouze dodat, že každý krok k nastolení pořádku je v tomto případě víc než užitečný...