Události týdne
Být bohatý je lepší než být první, potrestaní šílenci a další sankce
04.03.2017 08:28 Původní zpráva
Mary Barraová coby šéfka koncernu General Motors (GM), řádí. Nejenže se zbavuje značky Opel, ale také omezuje další aktivity. Prodává většinový podíl ve východoafrické divizi se sídlem v Keni svému japonskému partnerovi Isuzu Motors a omezuje nebo ukončuje výrobní operace v Rusku, Austrálii, Indonésii a Thajsku.
Co za tím vězí? Barraová prostě opouští snahu svých předchůdců být velkým a největším v souboji s Volkswagenem a Toyotou ve prospěch ziskovosti. Ztráty prostě nemají v General Motors místo. Podle managementu americké firmy je to "přirozený další krok" ve strategii GM zacílit kapitál na ziskové trhy, sdělil mluvčí GM. Největší americký výrobce tím pokračuje v rozprodeji vedlejších aktivit a vzdává se úsilí o prvenství na světovém trhu. Sice nebýt první, ale mít tučné konto, to také není špatnou politikou...
Americký konkurent Ford má jiné starosti. Chce mít v roce 2021 v komerčním nasazení plně autonomní vůz, který bude schopný jezdit bez řidiče, který by mohl sloužit pro sdílené jízdy nebo doručovat zásilky. Autonomní dodávkové vozy by mohly rychle a efektivně doručovat nákupy nebo i spěšnou poštu, přičemž poslední etapu cesty k příjemci by obsloužily drony. Ty se totiž dostanou i do míst nepřístupných vozem, například do horních pater výškových budov, nebo tam, kde nelze snadno a bezpečně zaparkovat.
A když už jsme za oceánem, tak tradičně něco od soudů. Italsko-americkou automobilovou skupinu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Spojených státech kvůli emisím naftových vozů vyšetřují kromě ministerstva spravedlnosti také další úřady, včetně Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) automobilku obvinila z používání softwaru, který umožnil obejít normy pro emise oxidů dusíku u zhruba 104 tisíců jejích naftových aut. EPA uvedla, že automobilka by mohla dostat pokutu až 4,6 miliardy dolarů (118 miliard Kč).
To japonské firmě Takata jde také o pořádnou sankci. Americký soud schválil lednovou dohodu ohledně řešení skandálu s problémovými nafukovači airbagů Takata, které jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě. Takata v rámci dohody přiznala, že zakrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači a souhlasila, že za ukončení trestního stíhání zaplatí celkově miliardu dolarů (25,5 miliardy Kč).
Automobilky svolávají ve Spojených státech kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata do servisů zhruba 42 milionů vozů. Jde o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA.
Jiný soud, tentokrát v Berlíně, vynesl nevídaný rozsudek - uložil trest doživotního vězení za spáchání vraždy dvěma šíleným řidičům, kteří loni v centru německé metropole závodili a způsobili havárii, při níž zemřel řidič jiného auta. Oba mladé provinilce ve věku 28 a 25 let rovněž potrestal doživotním zákazem řízení motorových vozidel.
Odsouzení loni v noci na 1. února zavinili vážnou dopravní nehodu. Jeden z nich narazil do vozu Jeep, jehož 69letý řidič zemřel. Během šílené jízdy projeli mladíci několik křižovatek na červenou a v okamžiku srážky jeli rychlostí 160 kilometrů za hodinu. K tomu lze dodat jediné. Spravedlnost tentokrát slepá nebyla...
A sankce pokračují. V Británii bojují proti tragickým nehodám, které vznikají kvůli používání mobilních telefonů při řízení. Nezodpovědní řidiči tak mohou dostat vysoké pokuty, přijít o body a o řidičský průkaz. Vlivem nezodpovědného používání telefonů za jízdy totiž počet havárií neustále roste. Jen v minulém roce bylo ve Velké Británii kvůli nepozornosti řidičů zabito dvaadvacet lidí a 99 těžce zraněných.
Nově zavedenou pokutou si vláda slibuje pokles tragických nehod. Pokud bude totiž řidič vozidla spatřen, jak při jízdě používá mobilní telefon a řidičský průkaz bude vlastnit méně než dva roky, rovnou o něj přijde. Rovněž se zdvojnásobí trestné body a pokuty. Vláda uvedla, že lidé tak mohou přijít už o šest bodů a jednorázová pokuta se vyšplhá na 200 liber (přibližně 6300 korun). Lidé, kteří budou chyceni dvakrát, a tudíž přijdou rovnou o 12 bodů, mohou o průkaz nejen přijít, ale také budou čelit soudu a bude jim udělena pokuta až do výše jednoho tisíce liber (téměř 32 tisíc korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.