Jedeme na dovolenou
Čeští řidiči se bojí pokut v zahraničí, ale předpisy nestudují
20.06.2017 09:53 Původní zpráva
Až 41 procent českých řidičů přiznává, že jsou zejména v zahraničí při dodržování dopravních předpisů důslednější kvůli obavám z vysokých pokut. Paradoxní ale je, že stejný počet cestovatelů si dopravní předpisy zemí, přes které projíždí, nezjišťuje vůbec, případně jen někdy.
Auto jako dopravní prostředek na dovolenou přitom preferuje 77 procent Čechů, což je ve srovnání s rokem 2015 až o 22 procent více. Více jak třetina (35 procent) s ním každoročně vyráží nejen do Chorvatska či Itálie, ale pětina řidičů mu dává přednost i v jiných evropských destinacích. Vyplývá to z aktuálního průzkumu finanční společnosti Volkswagen Financial Services, jehož se zúčastnilo 840 respondentů z českých domácností, které vlastní osobní automobil.
Téměř dvě pětiny (38 procent) řidičů upřednostňují auto kvůli tomu, že chtějí cestovat podle vlastního časového harmonogramu a svým vlastním tempem. Více jak čtvrtina (26 procent) Čechů shledává výhody v "neomezeném" zavazadlovém prostoru, kdy si mohou do auta sbalit věci, s nimiž by měli problémy při cestování s jiným dopravním prostředkem. Mezi další důvody patří pohodlí (19 procent). Podnikaví autodovolenkáři zase oceňují možnost využít vůz na výlety přímo v cílové destinaci, kdy se nemusí vázat na místní dopravu (9 procent).
Studium dopravních předpisů
Přestože 55 procent Čechů přiznává, že předpisy v zahraničí dodržuje stejně důsledně jako v Česku, z vysokých pokut má strach početná skupina řidičů (41 procent). "Nedílnou součástí přípravy by mělo být studium dopravních předpisů cílové destinace, stejně tak i zemí, přes které vede cesta. To neprovádí každý osmý český řidič, namátkově informace o dopravních předpisech studuje každý čtvrtý český řidič," upozorňuje Lukáš Cankař, ředitel marketingu a retailového prodeje ve Volkswagen Financial Services, a dodává: "Někteří řidiči mohou být odlišnými pravidly pro řízení vozidla v zahraničí zaskočeni. Rozdíly nejsou jen v maximální povolené rychlosti, ale také například v povinné výbavě vozu, která se může v některých zemích výrazně lišit."
Pokuty přijdou poštou
Čechy od cestování autem do zahraničí neodrazují zvyšující se ceny dálnic ani zvýšený počet úsekových měření v tunelech a na dálnicích. Zatímco dříve se nemuseli pokut ze stacionárních radarů obávat, v současnosti už více než rok chodí majitelům aut s českou registrační značkou z těchto zařízení pokuty. "Jezdit podle dopravních předpisů se vyplatí řidičům zejména v Rakousku, Německu, Slovinsku a Chorvatsku," doplňuje Cankař.
Jak z maléru?
V létě proudí zejména na jih Evropy velký počet řidičů. A proto se vyplatí být na cestách obezřetný. Pokud ale nastanou komplikace, je dobré mít sjednané asistenční služby, které celou nepříjemnou situaci usnadní. "Pozitivní zprávou je, že až 71 procent českých řidičů je má v rámci havarijního pojištění sjednané. Zkušenosti s jejich využitím má 21 procent Čechů" říká Cankař. Podle průzkumu mají respondenti nejčastěji zkušenosti se službou odtažení nebo opravení vozu v Česku nebo zahraničí (9 procent), asistencí v případě vybití baterie (4 procenta), úhradou práce mechanika nebo se zapůjčením náhradního vozu (3 procenta). Každý čtyřicátý řidič využil také tlumočení (2,5 procent).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.