Kámoš na výlet
Citroën Berlingo - zakladatel kategorie ludospace, se představil v novém
31.10.2018 09:05
Co se ve skutečnosti skrývá pod názvem, který instinktivně vnímáme jako něco "lidového"? Francouzská encyklopedie Larousse jasně vysvětluje, že se jedná o osobní vůz pro volnočasové aktivity, který je odvozen z automobilu užitkového. V motoristickém názvosloví zase najdeme označení LAV, tedy Leisure Activity Vehicle, což znamená přibližně totéž. Jeho typickým představitelem je Berlingo, které přichází na trh v třetí generaci.
Citroën datuje vznik kategorie "ludospace" (čti lüdospas) do roku 1996, kdy se objevilo první Berlingo, historie dodávky určené pro zábavu ale sahá ještě dál. V roce 1950 totiž automobilka zařadila do výroby svůj model osobního vozu 2CV i ve verzi fourgonnette, tedy jako dodávku. Auto odvozené od ikony CV2, kterou znáte spíš pod názvem "Kachna", a bez níž si nelze představit úspěšnou sérii filmů o četnících ze Saint Tropez, bylo mimořádně úspěšné a možnosti úprav a nástaveb se nabízely už tenkrát.
Podobná auta si získávala popularitu i za oceánem, ostatně i legendární Jeep nabízel v 50. letech auto, které si pořizovali živnostníci pro své řemeslo, i jako víkendový vůz pro rodinu. To byl ale teréňák s pohonem všech kol, kdežto 2CV fourgonette byla první dodávka s pohonem přední nápravy. Z továren Citroënu vyjely miliony této dodávky a jejích modelových následovníků, ale na konci minulého století vzaly události mnohem větší spád. Bylo jasné, že cesta směrem ke komfortnějšímu řešení kabiny pro cestující je správná. První generace Berlinga už byla konstruována pro rodinné využití, druhá, následující v roce 2008, nabídla ještě více pohodlí. Novinka z letošního podzimu pak jako by převracela původní záměr - už to není ani tak užitkový vůz přestavěný na osobní, ale pohodlné a bezpečné osobní auto, které má všechny praktické vlastnosti dodávky.
Citroën Berlingo 2018 - na nové platformě
Použití nové koncernové platformy EMP2 umožnilo zkrátit přední převis, což spolu s prodloužením rozvoru znamená, že vůz délky 4,4 metru poskytne velkorysý vnitřní prostor, o 100 litrů větší zavazadelník a rovnou podlahu až k předním sedadlům. Úplnou novinkou je také uvedení druhé, prodloužené verze, která má navíc 35 centimetrů na délku. A také můžete mít v obou verzích třetí řadu sedadel.
Vzhled nové generace je výrazně odlišný od té předchozí - přední maska srovnala krok se současnými modely značky, na boky se v dolní části nastěhovaly ochranné prvky Airbump, které automobilka začala používat s uvedením modelu Cactus. Tehdy ale zabíraly mnohem větší část, tady jsou jen v decentním lemu nad prahy.
Uvnitř si teď budete připadat opravdu jako v osobním autě, zvlášť když zvolíte verzi s automatickou převodovkou, která se obsluhuje kruhovým ovladačem na středovém panelu. Ani palubní deska už v ničem dodávku nepřipomíná, volně stojící velký displej nabídne propojení s vaším mobilním telefonem a ovládání multimediálního systému v autě. Kaplička přístrojů tu zatím pořád je a najdete v ní dva klasické ukazatele - tachometr a otáčkoměr, mezi nimi pak infodisplej s údaji o jízdě.
Vzadu můžete mít tři samostatná sedadla, což využijete při převozu větších věcí, jako je surf, lyže, snowboard nebo jiné velké sportovní náčiní. Dokonce se dá sklopit do podlahy i přední sedadlo spolujezdce, takže sem umístíte předmět dlouhý až 2,7 metru, resp. 3 metry u delší verze karoserie.
Dieselové i benzínové, s novými technologiemi
Benzínový motor je aktuálně v nabídce jen jeden, a to PureTech 1,2 litru s výkonem 110 koní se šestistupňovým manuálem. Do roka by se měl přidat výkonnější PureTech 130 s osmistupňovou automatickou převodovkou. Naftový agregát 1.5 BlueHDi existuje ve verzích 75, 100 a 130 koní, na výběr převodovky máte jen u nejvýkonnější varianty manuální šestistupňovou nebo automatickou osmistupňovou EAT, dva slabší motory se řadí pětistupňovým manuálem.
Viditelnější přesun ke komfortním osobním autům naznačuje i výběr nových asistenčních systémů, kterých je celkem 19, zajímavé je zařazení průhledového head-up displeje. Ten byl totiž dosud výsadou vozů vyšších kategorií. Další technologie pak pomáhají při jízdě v pruhu, při sledování mrtvého úhlu a parkování. Zdaleka to není všechno, ale za zmínku stojí ještě systém Grip Control, tedy protiprokluzový systém, který nahrazuje funkci pohonu všech kol včetně pomoci při sjíždění prudkých svahů.
Cenové rozmezí tak může být vzhledem k výbavě široké - základní model začíná na akčních 359 900 Kč (u delší verze XL 379 900 Kč), vrcholná motorizace v nejvyšší výbavě na 564 900 Kč.
Autor: Josef Žídek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.