Zdá se, že i v Bruselu občas zvítězí rozum. Ministři dopravy členských zemí Evropské unie totiž odmítli návrh na zavedení častějších technických kontrol u starších automobilů.
Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas původně navrhoval, aby vozy starší šesti let musely na kontrolu každý rok. Návrh počítal u většiny nových automobilů s první kontrolou po čtyřech letech. Další kontrola se měla uskutečnit za dva roky, poté se měl interval zkrátit na pouhý rok.
Česká poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která je v Evropském parlamentu zpravodajkou jedné části balíčku o technické způsobilosti vozidel, se již dříve postavila proti tomuto návrhu. "Každoroční technické prohlídky aut by byly jednak zbytečnou finanční zátěží pro řidiče, a jednak není jasně prokázané rovnítko mezi četností kontrol a snížení nehodovosti či zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Mnohem důležitější je, aby kontroly byly poctivé a důkladné," říká poslankyně, která je toho názoru, že by měla být zajištěna především stejná úroveň a kvalita technických kontrol ve všech členských státech.
"Dále budu podporovat, aby součástí návrhu o pravidelných STK byla povinná kontrola a dohledatelný záznam o počtu ujetých kilometrů. Toto opatření ochrání spotřebitele a pomůže zabránit přetáčení najetých kilometrů, velmi rozšířenému triku v podnikání s ojetými vozy," doplňuje svůj komentář poslankyně.
Kontroverzní novinkou pro některé členské státy nadále zůstává snaha o zavedení povinné STK motocyklů. V některých členských státech totiž motorky na pravidelné technické kontroly jezdit nemusí. Tento návrh se nelíbí například belgickým europoslancům.
Veřejné slyšení k balíčku o technické způsobilosti vozidel proběhne koncem ledna. V červenci se potom o finálních návrzích bude hlasovat na plenárním zasedání Evropského parlamentu.
V České republice jsou řidiči povinni absolvovat první technickou kontrolu do čtyř let od koupi nového vozu. Pro další kontroly je pak stanovena dvouletá lhůta.